gototopgototop

معرفی تازه های نشر

 

طنز یکی از شگفت ترین مظاهر ادبیات است. چرا که می توان در ورای ظاهر شیرین و دوست داشتنی آن وجوه متفاوتی از معنا را نهان کرد. طنز عصاره ای از ادبیات است که می توان با آن حرف حقی...

اوقات شرعینقشه هواشناسی فارس

نقشه گردشگری فارس

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterکل بازدیدها432255
 215 مهمان حاضر

اهدای عضو اهدای زندگی

آغا محمد خان قاجار PDF چاپ نامه الکترونیک
مشاهیر و بزرگان فارس

بنيان‌گذار سلسله قاجاريه پسر ارشد محمد حسن خان كه در دوران جوانی، 14 سال در شيراز به عنوان گروگان تحت نظر كريم‌خان زند بود اما وکیل با او به مهربانی و شایستگی رفتار می کرد به گونه ای که حتی در تالار شورا جلوس میکرد، زیرا وکیل از زیرکی ژرف او لذت می برد  و حتی با اندک کنایه ای او را "پیران ویسه" ( نام وزیر شاه افسانه ای، افراسیاب) می خواند.

توسط عمه خویش -خدیجه بیگم- که همسر کریم خان بود از مرگ وکیل آگاه شد و شبانه به سوی تهران گریخت تا با لشکری به شیراز حمله ور و دعوي سلطنت کند.

سرانجام در تاريخ 1204 هـ.ق، فارس را تسخير نموده، لطفعلي خان زند را اسير ساخته، با كشتن وی سلسله زنديه را برانداخت و آنگاه پايتخت را از شيراز به تهران منتقل نمود.

آغا محمد خان قاجار که عزم جزم کرده بود به تنهایی فرمانروایی کند، هیچ گاه صدراعظمی نداشت. تنها گماشتگانی داشت که اسدا...خان نوری یکی از پرارج ترین این دستیاران بود.

سرانجام این پادشاه خسیس در پی صدور حکم قتل دو خدمتکارش که تعدادی خربزه از بین هدایای جنسی شاه دزدیده بودند، شبانه زندگی اش خاتمه پیدا کرد.