gototopgototop

معرفی تازه های نشر

کتاب " خشت و كمارج  " منتشر شد .

این کتاب به کوشش " ايرج خسرواني " توسط بنیاد فارس شناسی و با همکاری انتشارات اديب مصطفوي  در تیراژ 1000 نسخه  چاپ و انتشار یافت .

خشت و كمارج در...

اوقات شرعینقشه هواشناسی فارس

نقشه گردشگری فارس

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterکل بازدیدها299627
 9 مهمان حاضر

اهدای عضو اهدای زندگی

نشست ایران شناسان ایتالیایی در شیراز PDF چاپ نامه الکترونیک
اخبار و رویدادها

نشست  ایران شناسان ایتالیایی در شیراز

به گزارش روابط عمومی بنیاد فارس شناسی این نشست در روز یکشنبه 6 بهمن ماه در سالن مرکز اسناد و کتابخانه ملی با همکاری دانشگاه هنر شیراز برگزار شد.

پروفسور آدریانو روسی (Adriano Rossi ) (استاد تمام مطالعات ایران شناسی دانشگاه ناپل) و پروفسور جیان پیترو بازیلو (پژوهشگر برجسته مطالعات دوره عیلامی دانشگاه ناپل) سخنرانان این برنامه بودند.

موضوع سخنرانی این نشست " ویرایش جدیدی برکتیبه های شاهان هخامنشی "بود.

کلیه مطالعات و تحقیقات این پژوهشگران در قالب دو جلد کتاب منتشر شده و از درجه اهمیت بالایی برخوردار است .

 

یادآور می شود: پروفسور الا فلیپونه استاد تمام مطالعات ایران شناسی دانشگاه توسکیا و پروفسور گراتزیا جیوویناتزو استاد بازنشسته زبان عیلامی، دانشگاه ناپل نیز از میهمانان ویژه این برنامه بودند.

 
فراخوان ارسال مقاله نخستین همایش سومین حرم اهل بیت(ع) PDF چاپ نامه الکترونیک
دبیرخانه دائمی شیراز سومین حرم اهل بیت (ع)

به گزارش روابط عمومي بنياد فارس شناسي نخستین همایش سومین حرم اهل بیت(ع) برگزار مي شود.

بنياد فارس شناسي با همکاری استانداری فارس، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، بنیاد بین المللی فرهنگ و هنری امام رضا(ع)، پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر آن شدند تا نخستین  همایش سومین حرم اهل بیت(ع) را در  ارديبهشت ماه 1393 و همزمان با سالروز سفر مقام معظم رهبري به شيراز  برگزار نمایند. در اين راستا از کلیه اساتيد، پژوهشگران، طلاب، دانشجويان و علاقمندان به نقش راهبردي فارس در گسترش فرهنگ و تمدن اسلامي و مذهب تشيع و همچنين آثار و بركات بارگاه ملكوتي حضرت احمدبن موسي (ع)  و دیگر امامزادگان بزرگوار در شيراز  دعوت مي شود، تا مقالات خود را در چارچوب ذيل به دبيرخانه همایش ارسال نمایند.

ادامه مطلب...
 
آشنایی مختصری با محلات بافت قدیم شیراز PDF چاپ نامه الکترونیک
شهرستان شناسی

آشنایی مختصری با محلات بافت قدیم شیراز

 

وسعت منظقه: 350هکتار

درصد جمعیت ساکن در منظقه در روز 500 هزار نفر و در شب 150 هزار نفر

  19 خیابان در سطح منظقه شامل:  

خ تختی – خ فردوسی-خ تیموری-خ هجرت- خ سعدی-خ 22 بهمن-خ ناصر خسرو-خ کریم خان زند-خ لطفعلی خان زند-خ طالقانی-خ توحید –خ پیروزی-خ قآنی شمالی- بلوار شهید دستغیب –خ حسینی- خ احمدی- خ سیبویه – خ زینبیه- خ آستانه  

 محله های شیراز شامل :  

محله لب آب – محله دروازه کازرون- محله بالاکف- محله بیات –محله اسحاق بیگ- محله سردزک – محله سنگ سیاه – محله کلیمیها – محله درب شیخ – محله درب شاهزاده

مختصری در مورد بافت تاریخی فرهنگی شهر شیراز

بافت قدیم شهر شیراز به مساحت تقریبی 360 هکتار در قلب شهر جای دارد. این محدوده که 8/2 درصد مساحت کل شهر را شامل می شود، هسته اولیه شکل گیری شهر شیراز در آن جای دارد و طی دورانهای مختلف توسعه و تحولات زیادی را پشت سر گذاشته است که حدود آن دروازه ها و حصار دور شهر در دوره زندیه می باشد. مهمترین مراکز مذهبی شهر و قسمت عمده ای از بناها و مجموعه های با ارزش تاریخی این محدوده واقع است. در واقع این منظقه شیراز قدیم می باشد که طی فرایندهای رشد و توسعه شهری و افزایش جمعیت به عنوان زیر مجموعه ای از کل شهرداری آمده که دارای ویژگیهای خاص خود می باشد وجود 400 اثر بار ارزش، 8 دروازه و 12 مرکز و چندین محور فرهنگی می تواند تبلوری از شیوه زندگی، روابط اجتماعی، آداب و رسوم، باورها، تاریخ و هنر و به طور کلی بیانگر هویت تاریخی و فرهنگی هر دوره باشد. حفظ و نگهداری و مرمت این آثار و مجموعه ها علاوه بر این که حیات دوباره ای به این آثار می دهد، از نظر اقتصادی و اجتماعی نیز هویت تاریخی فرهنگی شهر شیراز را احیا می کند. جمعیت

ادامه مطلب...
 
نشست ادبی حافظ شناسی PDF چاپ نامه الکترونیک
همایش بین المللی یادروز حافظ

مراسم یاد روز حضرت حافظ شیرازی تحت عنوان نشست ادبی حافظ شناسی و محفل حافظ خوانی و شعر خوانی در روز یکشنبه 21 مهرماه 1392 ساعت 18:30 در سالن آموزش پیامبر اعظم (ص) جهرم با حضور  رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ، رئیس اداره بهزیستی ، سرپرست شهرداری |، رئیس شورا و برخی از اعضای شورا ، به همت مرکز جهرم شناسی و همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ، شهرداری جهرم و اداره بهزیستی با حضور اساتید ، دانشجویان و شعرا و اصحاب فرهنگ و هنر برگزار شد و خوشبختانه مورد استقبال شرکت کنندگان قرار گرفت که ریز برنامه ها به شرح زیر می باشد:

 1.آغاز برنامه توسط مجری محترم جناب آقای سید نوید اخلاقی.

2.تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید توسط قاری محترم آقای روح الله کشتکار.

3.سرود جمهوری اسلامی ایران.

4.خوش آمدگویی مدیر مرکز جهرم شناسی .

ادامه مطلب...
 
رونمایی و معرفی " نرم افزار حافظ " PDF چاپ نامه الکترونیک
اخبار و رویدادها

به گزارش روابط عمومی بنیاد فارس شناسی ، رونمایی و معرفی نرم افزار حافظ کاری از مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی ( نور ) با همکاری بنیاد فارس شناسی و مرکز حافظ شناسی شیراز با حضور پدید آورندگان و منتقدان رو نمایی می شود.

* نمایش متن کامل دیوان حافظ شیرازی با خط نستعلیق و فونت‌های ‌رایانه‌ای با قابلیت پخش صوتی ابیات به دو شیوه زیباخوانی و صحیح‌خوانی با صدای استاد آهی و بهترین گویندگان از روی نسخه قاسم غنی و محمد قزوینی

* متن کامل 15 عنوان شرح و تفسیر از غزل‌های دیوان حافظ

* متن 9 ترجمه به زبان‌هایی مانند: ایتالیایی، انگلیسی، فرانسه، عربی، تاجیکی، ترکی استانبولی و ترکی آذری

* امکان بازبینی آیات و روایات مرتبط با ابیات و غزل‌های حافظ به همراه قابلیت ترجمه، تفسیر و صوت آیات قرآن کریم

* استخراج آرایه‌های بدیعی هر غزل و بیت، و نمایش فهرست آرایه‌های ادبی در هر غزل به همراه ادله آن

* شرح گویای استاد آهی بر هر غزل و بیان ظرایف شعری ابیات

* متن کامل 139 مجلد کتاب مرتبط با حافظ

ادامه مطلب...
 
برنامه های یاد روز حافظ اعلام شد PDF چاپ نامه الکترونیک
اخبار و رویدادها

آیین گشایش برنامه های یادروز حافظ شیرازی امسال یک روز زودتر از موعد مقرر یعنی شامگاه 18 مهرماه با سخنرانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامي در محل حافظیه شیراز برگزار می شود.

 قدرتالله تاج بخش سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس روز گذشته در نشست خبری خود با خبرنگاران با بیان مطلب فوق اظهار داشت: در راستای برپایی هر چه باشکو ه تر آیین یادروز حافظ ساماندهی و مناسب سازی فضای آرامگاه نظیر رنگ آمیزی حوض ها، اصلاح نورپردازی و... انجام گرفته است. وی همچنین از رایزنی های انجام شده برای حضور ریاست جمهوری و سفرای برخی کشورها در این مراسم خبر داد و گفت: هنوز پاسخ قطعی برای حضور سفرای کشورها در این مراسم دریافت نکردهایم. تا جبخش در ادامه برپایی نمایشگاه صنایع دستی، کارگاه و فروشگاه صنایع دستی شامل معرق، خاتم، منبت در محل حافظیه را از دیگر برنامه های ایام بزرگداشت یادروز حافظ اعلام کرد و گفت: نمایشگاه رندی حافظ، نمایشگاه تصویرسازی با همکاری جهاد دانشگاهی فارس، ایجاد غرفه حافظ و کودک و پخش مستقیم برنامه های گشایش یادروز حافظ از » شما « شبکه های استانی فارس و بین المللی دیگر برنامه های جانبی بزرگداشت یادروز حافظ می باشد. سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس از بازدید رایگان آرامگاه حافظ در روز شنبه بیستم مهرماه خبر داد و گفت: در راستای غنا بخشیدن به برنامه های فرهنگی و قرآنی یادروز حافظ در سال جاری اقدامات مناسبی صورت گرفته که نمونه آن برپایی درس تفسیر قرآن در قالب برنامه حافظ دولت قرآن، توسط آیت الله ایمانی امام جمعه شیراز در محل آرامگاه حافظ بوده است.

ادامه مطلب...
 
تجلیل از چهره های ماندگار و مفاخر استان فارس PDF چاپ نامه الکترونیک
بازتاب / خبرگزاری جمهوری اسلامی

تجلیل از مفاخر و بزرگان فارس باید مستمر باشد

گفتنی است این همایش به همت بنیاد فارس شناسی و استانداری فارس برگزار شد.

مدیر بنیاد فارس شناسی و دبیر همایش تجلیل از چهره های ماندگار و مفاخر استان فارس گفت: امیداوریم با تدابیر اندیشیده شده در سال های آینده شاهد برگزاری مستمر و متوالی تجلیل از مفاخر و بزرگان فارس باشیم. به گزارش خبرنگار ایرنا منصور طبیعی شامگاه روز چهارشنبه در نخستین همایش تجلیل از چهره های ماندگار و مفاخر استان فارس افزود: بزرگداشت مفاخر و چهره های ماندگار ادای دین و حق تکلیف درقبال انسانهای شایسته ایست که خدمت خودرا به بهترین شکل به جامعه ارائه کرده اند. وی بیان کرد: یکی از ملزومات مهم برگزاری بزرگداشت مفاخر، معرفی، شناساندن و الگوسازی در جامعه به ویژه جوانان است که این چنین برنامه ها باید در کشور و استان ادامه یابد. طبیعی اظهارداشت: بزرگداشت مفاخر و بزرگان تکریم مقام بلند علم، صنعت، هنر، کشاورزی و در یک کلام ، خدمت است. وی اضافه کرد: استان فارس گنجینه ای از بزرگان، فریختگان و مفاخر ارزشمند است که نقش مهمی در توسعه اجتماعی، علمی و فرهنگی استان داشته اند.

ادامه مطلب...
 
اولین همایش چهره های ماندگار فارس برگزار شد PDF چاپ نامه الکترونیک
بازتاب / خبرگزاری دانشجویان ایران

با انتخاب 24 چهره ماندگار و معرفی و قدردانی از آنان؛ اولین دوره همایش بزرگداشت فرهیختگان و مفاخر فارس در شیراز برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه فارس، چهارشنبه شب 20 شهریورماه، اولین دوره تجلیل از مفاخر و فرهیختگان در شیراز برگزار شد.

ادامه مطلب...
 
دکتر طبیعی ، رئیس بنیاد فارس شناسی در بازدید از " خبرجنوب " PDF چاپ نامه الکترونیک
اخبار و رویدادها

دکتر طبیعی ، رئیس بنیاد فارس شناسی در بازدید از " خبرجنوب "

بی توجهی به تاریخ شفاهی فارس بخش ممی از هویت این سرزمین را به نهانخانه تاریخ می فرستد

- "خبرجنوب " علاوه بر جلب اعتماد عمومی در دل نخبگان هم جا دارد

رئیس بنیاد فارس شناسی معتقد است بی توجهی به تاریخ شفاهی فارس ، بخش مهمی از هویت این سرزمین را به نهانخانه تاریخ می فرستد. دکتر منصور طبیعی که در حاشیه بازدید از روزنامه " خبرجنوب " با خبرنگار این روزنامه سخن می گفت حفظ آثار و اندیشه های بزرگان استان فارس را مهم ترین دغدغه اش می داند و می گوید: اندوخته های قلبی و ذهنی بسیاری از بزرگان فارس بدون این که بهره ای  از آن ها گرفته شود به خاک سپرده شده است. وی معتقد است باید با استفاده از همه امکانات این گنجینه های گرانبها را از سینه چهره های ماندگار فارس استخراج و برای نسل های بعد به یادگار گذاشت.

رئیس بنیاد فارس شناسی از تأسیس چندین مرکز شهرستان شناسی در نقاط مختلف فارس خبر داد اما این را هم گفت که باید از این مراکز حمایت ویژه ای به عمل آید تا در حد اسم باقی نمانند.دکتر طبیعی با اشاره به عنوان علمی مراسم  یاد روز حافظ در سال جاری خاطر نشان کرد حافظ و رویکردهای نوین، عنوانی است که حافظ پژوهان 20 مهر ماه امسال به بررسی زوایای مختلف آن می پردازند.وی در عین حال بر این باور است باید کاری کرد یاد روز حافظ و سعدی در حد و اندازه نامشان جهانی شود.

مدیر کل اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس همچنین به فقدان تندیسی از خواجه اهل راز در شهر شیراز و موزه مشاهیر فارس اشاره و تاکید می کند: تأویل پذیر بودن آثار حافظ و ارتباط عمیق او با مردم و تمثیل  شاعرانه بی نظیر او باعث شده است تصویر یک دست و یگانه ای از حافظ در اذهان نقش نبسته باشد به همین دلیل معتقد به ساخت تندیس یا سردیس حضرت لسان الغیب نیستم.

ادامه مطلب...
 
<< ابتدا < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدی > انتها >>

صفحه 1 از 43