gototopgototop

معرفی تازه های نشر

کتاب " خشت و كمارج  " منتشر شد .

این کتاب به کوشش " ايرج خسرواني " توسط بنیاد فارس شناسی و با همکاری انتشارات اديب مصطفوي  در تیراژ 1000 نسخه  چاپ و انتشار یافت .

خشت و كمارج در...

اوقات شرعینقشه هواشناسی فارس

نقشه گردشگری فارس

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterکل بازدیدها376401
 28 مهمان حاضر

اهدای عضو اهدای زندگی

عزاداری محرم PDF چاپ نامه الکترونیک

السلام علیک یا اباعبدالله


سومین حرم اهل بیت مانند سایر شهرهای کهن این دیار، دهه ای پر از داغ اهل بیت را سپری کرد. مردم استان فارس بار دیگر شور و اشتیاق درونی خود را به امام حسین و یارانش نشان دادند.

 

هر کس از این مردم در هر جغرافیا و فرهنگ به زبان خود به پیروی از راه امام حسین اذعان نمود. از سواحل گرم خلیج فارس با سنتهای دیرینه ی عزاداری جنوبی گرفته تا سردسیر شمالی استان همه و همه هم دینداری خود را به نمایش گذاشتند و هم جلوه هایی ناب از فرهنگ اصیل خود را عرضه نمودند.

 
نشست علمی هجدهمین دوره مراسم یاد روز حافظ PDF چاپ نامه الکترونیک

نشست علمی هجدهمین دوره مراسم یاد روز حافظ (20 مهرماه 1393)

در روز شنبه 20 مهر ماه 1393 نشست علمی هجدهمین دوره یاد روز حافظ در تالار مرکز اسناد و کتابخانه ی ملی فارس برگزار شد. این نشست پذیرای جمعی از اندیشمندان و اساتید حوزه و دانشگاه بود. این برنامه از ساعت 8 صبح روز شنبه شروع شده و تا ساعت 13 در دو نشست ادامه یافت.


دکتر منصور طبیعی رئیس بنیاد فارس شناسی، ضمن خیر مقدم به میهمانان این نشست، به لزوم استمرار برنامه‌های تخصصی و محدود نبودن به زمانی خاص اشاره کرد و ادامه داد: تاثیرگذاری این برنامه‌ها منوط بر استمرار آن در طول سال است ایشان تاکید نمودند هر برنامه علمی با استمرار به ثمر خواهد نشست خاطرنشان کرد با استفاده از ظرفیت های استان و همگرایی که در این امر حافظ و موجود است میتوان حافظ را آنگونه که در خور استان فارس وشیراز است به همگان معرفی نمود.

هشت سخنران این برنامه از اساتید برجسته دانشگاه­های کشور بودند که پیرامون جنبه های مختلف علمی دیوان حافظ و آثار منتشره در این رابطه به ارائه مطلب پرداختند.

سخنرانان و عناوین مقالات:

آقای دکتر مجید بهره ور از دانشگاه یاسوج با موضوع: سنت جواب گویی به شعر حافظ و رویکرد هرمنوتیک

آقای دکتر علی رجائی از دانشگاه اراک با موضوع: شرح کتاب یوهان کریستوف بورگل بر برگزیده‌ای از غزلیات حافظ به زبان آلمانی

سرکار خانم دکتر خدیجه حاجیان از دانشگاه تربیت مدرس با موضوع: بررسی و تحلیل برخی تک بیت ‌های جنجالی حافظ

آقای دکتر بهادر باقری از دانشگاه خوارزمی با موضوع: آسیب سناسی شرح‌های حافظ

آقای دکتر محمود عابدی از دانشگاه تربیت معلم با موضوع: از خداى جهان تا خواجه جهان؛ نگاهى به يك غزل حافظ

آقای دکتر محمد یوسف نیری از دانشگاه شیراز با موضوع: چنين كنند بزرگان (نقدی بر «شرح شوقِ» دكتر سعيد حميديان)

آقای دکتر ابراهیم قیصری حافظ شناس برجسته کشور با موضوع : سخن سربسته گفتن با حريفان (مشكلِ نوشتنِ شرح بر حافظ)

استاد منصور پایمرد از شیراز با موضوع: راز و رمز معنا ناپذيري شعر حافظ

 

همچنین در این نشست از «مجموعه‌ی اشعار و مقالات ادبی» استاد دکتر عبدالوهاب نورانی‌وصال، حافظ‌شناس نامدار و استاد فقید دانشگاه شیراز رو نمایی شد.

 
مصاحبه با استاد ابوالقاسم فقیری PDF چاپ نامه الکترونیک

مصاحبه با استاد ابوالقاسم فقیری

مقدمه

استاد ابوالقاسم فقیری چهره ای آشنا و صدایی صمیمی برای مردم استان فارس اند. شخصی که تمام عمر خود را صرف حفظ و گردآوری فرهنگ غنی مردم فارس نمود. چندی پیش اثر با ارزش دیگری از ایشان با عنوان قصه های مردم فارس جلد سوم به چاپ رسید. این امر بهانه ای شد تا به پاس زحمات این استاد ارجمند با ایشان سخنی گفته و گوشه هایی از سرگذشت ایشان به نظر علاقه مندان رسانیم.

زنگ خانه ی استاد را میزنم چند لحظه بعد چهره ی بشاش استاد در حالی که به عصا تکیه زده از پشت در نمایان می شود. مثل همیشه گرم و پر نشاط اند. وارد دفتر کار استاد می شویم. اتاقی کوچک و دنج که اطرافش را قفسه های کتاب و صنایع دستی بومی فارس پوشانده. جذب این فضای دل انگیز می شوم. سکوت آرامش بخشش، پر از صدای هیاهوی بازی های محلی، ترانه های محلی، عروسی ها و فرهنگ فارس است. استاد عمری است که از فرهنگ مردم فارس نوشته و آن همه غنای فرهنگی با وجودش عجین شده.

استاد، از زندگی خود بگویید، در چه محیطی پرورش یافتید؟

به نام خدا من ابوالقاسم فقیری هستم 13 اسفند ماه 1316 در محله ی لب آب شیراز چشم به جهان گشودم. من در یک خانواده فرهنگی متولد شدم پدرم معلم بود و ما نان معلمی را خوردیم خونه ما هم به خونه معلم ها معروف بود چنان که همه همسایه ها هم اسم داشتند مثلا خانه بزاز ها. منزل ما لب اب بود نزدیک بازارچه لطفی.

این بازارچه لطفی خیلی چیزها وجود داشت مثلا مغازه ی قصابی بود نانوایی بود کبابی، زغالی، بقالی، ... خلاصه این بازارچه ها صفای خاص خودشان را داشتند بعد از ظهرها و صبح ها آب پاشی می­کردند و بزرگترهای محل هم در بازار چه می نشستند. این بازارچه لطفی یک کوچه ای داشت به نام سیف القلم. این سیف القلم کی بود؟ یک جانی معروفی بود. ما اصلا سیف القلم را نمی­شناختیم و روزها تو این کوچه ما بازی می­کردیم ولی شب ها جرات نداشتیم حتی وارد سر اون کوچه هم بشویم. این سیف القلم همان است که صادق چوبک داستان سنگ صبور را درباره وی نوشت. داستانی بسیار جالب و خصوصیات و فرهنگ این مردم شیراز در این کتاب منعکس است. سالها گذشت و ما یه مدتی کوتوخونه میرفتیم کوتو خونه یعنی مکتب خانه. کوتو خونه میرفتم و خاطراتش هم یادمه میرزایی که اونجا بود گاهی بچه ها رو فلک می­کرد.

تحصیلات رسمی شما از کی آغاز شد؟

اول دبستان رفتم مدرسه سنایی در اون زمان 6 سالم بود که آقای حدائق خدا بیامرز مدیر این مدرسه بود که از مدرسه های قدیمی شیراز است. که خیلی ها هم از این مدرسه خاطره دارند. من تا کلاس ششم آنجا بودم. کلاس ششم را در مدرسه زند گذراندم. مدیر این مدرسه خدا بیامرز آقای ناجی بود. مدرسه زند در خیابانی بود که اکنون کتابخانه اسناد آنجاست. دوره دبیرستان را در دبیرستان حاج قوام گذراندم. در این مدرسه بود که با استاد پرویز خائفی شاعر ارجمند شیرازی همکلاس شدم. در این مدرسه بود که ما برای اولین بار روزنامه ای چاپ کردیم به نام سقراط که در آن زمان خیلی از آن استقبال شد. همین جا یک خاطره بگم از جمله مطلبی که در روزنامه سقراط چاپ شد مطلبی بود از صادق هدایت با عنوان مرگ. یک روز دبیر ادبیات ما امد و گفت: فقیری گفتم: بله گفت: برو این صادق هدایت رو بیار ببینم این چرندیات رو چطور نوشته. ما هم تعجب کرده بودیم که چه آقای دبیر ادبیاتی است که صادق هدایت را نمی­شناسد؟ ما آن موقع جوان بودیم و پر از احساسات رفتم پیش مدیر مدرسه آقای فروزان فر و گفتم: دبیر ادبیات صادق هدایت را نمی شناسد و می گوید گوشش را بگیر بیار مدرسه ببینم این چرندیات چیه نوشته. مدیر گفت: شما اهمیت به این حرفها ندهید و دنبال کار خودتان باشید.

در آن زمان پنج کلاس اول را دوره علمی می­گفتند و از سال ششم به بعد رشته ها از هم جدا می شدند. ادبیات جدا، طبیعی جدا و ریاضی هم جدا بود. ما سال 1335 به اتفاق پرویز خائفی به مدرسه سلطانی رفتیم که خاطرات مدرسه سلطانی را نوشته ام و روزنامه افسانه آن را چاپ می­کند. در این مدرسه یک دبیری داشتیم به نام آقای حسام الدین امامی که از مترجمین زبردست زبان انگلیسی بودند و سطح کلاس ایشان خیلی بالا بود و همیشه در کمال آمادگی سر کلاس حاضر می شد و هر از چندی با بچه ها شوخی می­کرد. بچه ها هم همکاری می­کردند. حقیقت این بود که جز سه یا چهار نفر کسی زبان خوب بلد نبود و غالب بچه ها نمره ناپلئونی می گرفتند. خلاصه یک بار سرکلاس زبان یکی از همکلاسی ها به نام آقای ماجدی بلند شد گفت: آقا اجازه گفت: بفرمایید گفت: آقا لوطی گری داری؟ گفت: بله معلومه که دارم. گفت: این هفته چند ساعت زبان داریم؟ معلم فکری کرد و گفت: 5 ساعت گفت: آقا لوطی گری 5 تا صفر به ما بده این هفته ما رو نجات بده. معلم برگشت یه مدتی نگاهش کرد و گفت: مبصر بدش. اینو که گفت همه کلاس زدند زیر خنده.

شما در این زمان شغلی هم داشتید؟

در این زمان نه ولی پس از گذراندن کلاس ششم یک دوره کلاس هشت هفته ای برای تربیت آموزگار گذاشتند که من در آن شرکت کردم بعد از این دوره به عنوان معلم به ممسنی رفتم و در مدرسه وکیل فهلیان آموزگار دبستان شدم. در آنجا بود که برای اولین بار شروع به نگارش فرهنگ مردم کردم تا از این طریق آنها را به جامعه معرفی نمایم. در این منطقه کار من اولین کار محسوب می شد. 20 تا 30 صفحه از کتاب فرهنگ مردم فارس اختصاص به آداب و رسوم مردم ممسنی دارد که از جمله آنها بازی ها و عروسی ها است.

کار دیگری که در آنجا انجام دادم گرد آوری ترانه های محلی بود که در آنجا بهش می گفتند بیت که واقعا بعضی هاش قشنگ هستند. مثل:

ای خدا بارون بزن میشُم بزایه ....................................... بَرَشِه نذر ایکُنُوم یارُوم بیایِه

این اشعار بعضا نزدیک به هایکو های ژاپنی هستند. اولین جایی که این ها را چاپ کردم در مجله ی هنر و مردم بود و پس از آن در کتاب سیری در ترانه های محلی.

جایگاه شما به عنوان معلم در بین مردم فهلیان چگونه بود؟

مردم بسیار با محبتی بودند به ما می گفتند مدیر اَل ما را به خانه شان دعوت می کردند و با غذا های محلی ارزش ما پذیرایی می کردند. مثلا یادم است یک دفعه که ما را به باغی دعوت کرده بودند. مجمعه ی (سینی غذا خوری) بزرگی پر از گنجشک برای ما آوردند. در آنجا به خاطر کِشت برنج، گنجشک زیاد بود و گاهی به صورت آفت در می آمد.

چه اتفاقی افتاد که به فکر ثبت فرهنگ مردم فارس افتادید؟

سال 1339 بود که آقای احمد شاملو مجله کتاب کوچه را تاسیس نمودند و من تنها کسی بودم که از شیراز برای ایشان مطلب می فرستادم. البته اقای حسین حاتمی هم از کازرون برای ایشان مطلب می فرستاد. در سال 1340 زنده یاد ابوالقاسم انجوی روایت یک برنامه رادیویی فرهنگ عامیانه را آغاز کردن که تا کنون به اسامی مختلفی ادامه یافته است. مثلا افسانه ها و ترانه ها، ترانه های محلی، فرهنگ مردم و فرهنگ عامیانه. من از سال 1342 به این برنامه پیوستم و تا زمانی که مدیر اداره فرهنگ و هنر فارس شدم به این امر پرداختم اما پس از آن به دلیل مشغله ی زیاد نخواستم برنامه را ادامه دهم. حالا من دبیر بودم چطور شد آمدم فرهنگ و هنر فارس؟

من آن زمان در مرودشت دبیر دبیرستان بودم ولی به خاطر کارهایی که کرده بودم اسمم سر زبان ها بود و جاهای مختلف مرا می شناختند. در این زمان اداره فرهنگ و هنر فارس مدیری داشت به نام آقای ناصر کجوری که آدم با پشتکار و علاقه مندی بود. ایشان نامه ای به اداره آموزش و پرورش نوشت و من به اداره فرهنگ و هنر منتقل شدم. در ابتدا پستم کارشناس بررسی های فرهنگ مردم بود. بعد شدم رئیس اداره روابط عمومی و بعد هم شدم رئیس اداره ادبی و هنری و سرانجام آخرین پستم هم مدیر کل فرهنگ فارس بود. سپس تقاضای بازنشستگی دادم و کارهای نوشتاری و تحقیقی خود را ادامه دادم.

هم خودم هم مردم فارس از این برنامه های رادیویی خاطره های زیادی دارند. یکبار مرحوم دکتر مژده استاد بخش ادبیات دانشگاه شیراز برایم نقل کرد که شما داشتید در رادیو قصه می گفتید و من در ماشین به قصه شما گوش می دادم تا اینکه به در خانه رسیدم اما ربع ساعت در ماشین نشستم تا قصه تمام شد بعد توانستم به خانه بروم.

بعد از بازنشستگی در سالهای 1371 تا 1378 یک صفحه ای در روزنامه خبر جنوب به من اختصاص داشت به نام فرهنگ ولایت. که چهار شنبه ها توضیع می شد. این صفحه برکات زیادی داشت چرا که عده قابل توجهی را به سمت فرهنگ عامیانه کشاند و من دوستان زیادی پیدا کردم. از جمله آقای آل ابراهیم از استهبان، که الان 3-4 کتاب منتشرکرده اند. آقای پیشاهنگ از نی ریز، آقای ایرج قزلی از جهرم، آقای دکتر هاشم محمدی که چندی پیش به رحمت خدا رفتند. آقای مظلوم زاده از کازرون، آقای دکتر خیراندیش از اقلید. عده ای هم از خارج از فارس به این مطلب علاقه مند شدند مانند آقای زفره ای از اصفهان و شخص دیگری بود که از اردستان برای ما مطلب می فرستاد. یکی از افتخارات من همین است که حرکتی ایجاد کردم که باعث جمع آوری فرهنگ مردم فارس شود.

اکنون هم در روزنامه عصر مردم صفحه ای دارم به نام کشکول که تقریبا همان مطالب فرهنگ مردم است. حاصل کارهای بنده در طی این سالها در ادبیات عامه شد : قصه های مردم فارس در سه مجلد، بازی های مردم فارس، آداب و رسوم نوروزی در فارس، سیری در ترانه های محلی، باورهای سرزمین مادریم و عروسی در فارس.

 

اما کتاب های ادبیات داستانی بنده از این قرار اند: اجاق کور، خانه خانه ی خودمان، با خودم در راه بارونی، ننه پیره زن و عمو نوروز، آهو بچه ی خواب من، مردی که به حراج رفت و حکایاتی از کوچه ایام هفته. در سال 1392 هم به عنوان چهره ماندگار استان فارس انتخاب شدم و سرو بلورین بهترین کتاب مردمی فار ارزش هم به من دادند.

 
دیدار مسئولین بنیاد فارس شناسی با استاد ابوالقاسم فقیری PDF چاپ نامه الکترونیک

دیدار مسئولین بنیاد فارس شناسی با استاد ابوالقاسم فقیری


پس از چاپ جلد سوم کتاب قصه های مردم فارس، مسئولین بنیاد فارس شناسی به رسم ادب و تکریم پیش کسوتان عرصه ادب و فرهنگ استان فارس به دیدار استاد ابوالقاسم فقیری رفتند. در این دیدار صمیمی که دکتر طبیعی رئیس بنیاد فارس شناسی، سرکار خانم بردبار مدیر داخلی مجموعه و چند تن از کارکنان بنیاد حضور داشتند، پس از تقدیم کتاب قصه های مردمی به استاد، از زحمات ایشان در حوزه فرهنگ مردم فارس تجلیل شد. استاد فقیری در باب مشقات تالیف این مجموعه و نقش ان در ترویج فرهنگ اصیل فارس توضیحاتی داده و قسمتی از تجربیات خود را بیان نمودند که طی سالیان متمادی در این راه برای ایشان حاصل شده بود. ایشان همچنین از تالیفات جدیدی خبر دادند که به زودی برای چاپ آماده خواهد شد..

 

جناب دکتر طبیعی نیز پس از تقدیر زحمات و جایگاه علمی استاد فقیری بیان داشت: بنیاد فارس شناسی تمام تلاش خود را برای حفظ فرهنگ فارس به کار خواهد گرفت و در این راه از تجربیات و تالیفات ارزشمند پیش کسوتان استقبال خواهد نمود.

 
بازدید رئیس صدا و سیمای استان فارس از موزه خانه زینت الملک PDF چاپ نامه الکترونیک

دوشنبه بیستم مرداد ماه 1393

خنکای صبح گاهی تابستان شیراز کم از بهار ندارد؛ آن هم در محیطی سنتی که انس با جان مردم این سرزمین دارد. خانه زینت الملک این پذیرای هفته میهمانانی ارجمند بودمهندس کشفی دوشنبه کاری خود را با بازدید از موزه خانه زینت الملک آغاز نمود. در این دیدار که آقای مهندس شواخی معاون اطلاعات و اخبار صدا و سیما، ایشان را همراهی می­نمود، مقدمات تعاملات بیشتر بنیاد فارس شناسی و رسانه استانی فراهم شد. اجتماع نخبگان رسانه در موزه مشاهیر و مرکز فارس شناسی میتواند منشاء خیر زیادی گردد. در گام اول معرفی بیشتر این مجموعه در رسانه استانی مد نظر است اما آنچه  که ان شا الله در پیش روست، پیوند میان نخبگان دانشگاهی و رسانه استانی در جهت ارتقاء سطح آگاهی مردم استان فارس است.
 
دومین نشست از سلسله نشست های مقدماتی نخستین همایش علمی پژوهشی سومین حرم اهل بیت (ع) PDF چاپ نامه الکترونیک
دبیرخانه دائمی شیراز سومین حرم اهل بیت (ع)

دومین نشست از سلسله نشست های مقدماتی نخستین همایش علمی پژوهشی سومین حرم اهل بیت (ع) برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد فارس شناسی دومین نشست با موضوع "شیراز شهر مقدس" وسخنرانی دکتر سعید زاهد زاهدانی دانشیار جامعه شناسی دانشگاه شیراز برگزار شد.

این نشست  در تاریخ سوم تیرماه 1393 ساعت 14 در سالن صندوق جمعیت دانشگاه شیراز با حضور جمعی از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکترا برگزار گردید.

در این نشست آقای دکتر سعید زاهد با پاسخ دادن به این پرسش که مقام معظم رهبری چرا شیراز را به عنوان شهر مقدس معرفی کردند؟ به طور تخصصی به بحث درباره ی شهر مقدس و اینکه چه عواملی باعث می گردد تا شهر و جایگاهی بتواند عنوان مقدس بودن را کسب کند،پرداختند. دکتر سعید زاهد در این نشست شهر شیراز را از زمان آل بویه تا دوران جمهوری اسلامی از نظر بافت و ساختار فیزیکی، فرهنگی، اقتصادی و... با محوریت حضرت احمدبن موسی (ع) مورد نقد و بررسی قرار داد.

درپایان جلسه دکتر زاهد به پرسش هایی که از سوی حاضرین مطرح گردید،پاسخ دادند.

جلسه در ساعت 16 با ذکر صلوات پایان یافت. لازم به یادآوری است که متن کامل سخنان دکتر زاهد در مجموعه مقالات همایش سومین حرم اهل بیت(ع) به چاپ خواهد رسید.

 

این نشست با همکاری بنیاد فارس شناسی و دانشگاه شیراز برگزار شد.

 
کتاب "خوان خنده " نوشتۀ عبدالرحیم ثابت به زودی منتشر می شود. PDF چاپ نامه الکترونیک
اخبار و رویدادها

به گزارش روابط عمومی بنیاد فارس شناسی کتاب "خوان خنده " نوشتۀ عبدالرحیم ثابت به زودی منتشر می شود. در این پژوهش شمار در خور توجهی از تعبیرها و عبارت های طنز آمیز رایج در لهجۀ شیرازی در قالب فرهنگی خواندنی تدوین شده است. این کار حاصل سال ها توجه مؤلف به زبان مردم و یادداشت برداری مستقیم و مستمر او از محاورات ایشان است. در این کتاب، عبارت ها و تعبیر های طنزآمیز رایج در زبان مردم شیراز ثبت و ضبط و با رجوع به بیش از 60 منبع مکتوب مورد توضیح و تحلیل واقع شده است.

ادامه مطلب...
 
اولین نشست از سلسله نشست های مقدماتی نخستین همایش علمی پژوهشی سومین حرم اهل بیت (ع) PDF چاپ نامه الکترونیک
دبیرخانه دائمی شیراز سومین حرم اهل بیت (ع)

اولین نشست از سلسله نشست های مقدماتی نخستین همایش علمی پژوهشی سومین حرم اهل بیت (ع) برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد فارس شناسی اولین نشست با موضوع "مفهوم و جایگاه حرم در منظومه تمدن اسلامی" توسط دکتر شکراله خاکرند استاد دانشگاه شیراز برگزار شد.

این نشست در تاریخ 11 خرداد ساعت 14 در سالن کنفرانس دانشگاه علوم اجتماعی با حضور جمعی از دانشجویان برگزار گردید.

در این نشست آقای دکتر خاکرند به تعریف و مفهوم اصلی واژه حرم در فرهنگ اسلامی پرداختند و در پایان نیز جلسه پرسش و پاسخ برقرار شد.

لازم به ذکر است که متن کامل سخنرانی ایشان در مجموعه مقالات همایش سومین حرم اهل بیت (ع) به چاپ خواهد رسید.

 

این نشست با همکاری بنیاد فارس شناسی و دانشگاه شیراز برگزار گردید.

 
نشست ادبی ، تاریخی (جهرم در شاهنامه) برگزار شد. PDF چاپ نامه الکترونیک
مراکز شهرستان شناسی

به مناسبت روز بزرگداشت شاعر نامی و حماسه سرای ایران حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت هفته میراث فرهنگی و گردشگری ، به همت مرکز جهرم شناسی و انجمن دوستداران میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان جهرم با همکاری روابط عمومی شهرداری جهرم نشستی ادبی تاریخی تحت‌عنوان (جهرم در شاهنامه) در اردیبهشت ماه با حضور چشم گیر شعرا ، اساتید ، دانشجویان ، اعضاء انجمن های شعر و ادب ، اصحاب فرهنگ و ادب و هنر ، رییس انجمن دوستداران میراث فرهنگی و گردشگری فارس ، شهردار جهرم ، رئیس و برخی از اعضای شورای اسلامی شهر جهرم ، رئیس اداره بهزیستی شهرستان جهرم ، مدیر دانشجویی دانشگاه جهرم و ... در محل شهربازی جهرم برگزار گردید.

در این مراسم دکتر مصطفی ندیم عضو هیات علمی دانشگاه شیراز پیرامون ابیات شاهنامه که در آن از جهرم یاد شده است سخنانی را ایراد نمود. دکتر ندیم بیان کرد: نخستین یادآوری جهرم در شاهنامه  مربوط به دوران اسکندر مقدونی است و سپس مربوط به شورش مهرک نوشزاد جهرمی  بوده است. استاد دانشگاه شیراز گفت : فردوسی در شاهنامه برای پنجمین بار نام جهرم را با یادآوری باربد، موسیقیدان معروف جهرم

ادامه مطلب...
 
<< ابتدا < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدی > انتها >>

صفحه 1 از 44