gototopgototop

معرفی تازه های نشر

دیوان شهاب نیریزی به تصحیح مختار کمیلی منتشر شد. این کتاب به همت بنیاد فارس شناسی به بازار کتاب عرضه شده است. در سخن نخست این کتاب می خوانیم:

 

ادامه مطلب...

اوقات شرعینقشه هواشناسی فارس

نقشه گردشگری فارس

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterکل بازدیدها513478
 10 مهمان حاضر

اهدای عضو اهدای زندگی

فراخوان مقاله PDF چاپ نامه الکترونیک
آرشیو انتشارات

بنیاد فارس شناسی جهت انتشار دوره جدید "فارس شناخت" اقدام به پذیرش مقاله می کند. اساتید دانشگاه، پژوهش گران و دانشجویان می توانند مقالات خود را در حوزه های مختلف هنری، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، تاریخی و اجتماعی با محوریت موضوعات مرتبط با استان فارس به نشانی این نشانی پست الکترونیک دربرابر spambot ها و هرزنامه ها محافظت می شود. برای مشاهده آن شما نیازمند فعال بودن جاواسکریپت هستید ارسال کنند.

مقالات باید بر اساس شیوه نامه نشریه تهیه گردد که به شرح زیر است:

ادامه مطلب...
 
سرای افشاریان PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

از دیگر کاروانسراهای فارس که ناشناخته مانده است سرای افشاریان در بخش شرقی بافت تاریخی شیراز است. این بنا، کاروانسرایی درون شهری در مجموعه ابنیه قوام است. اصل بنا مربوط به دوره قاجار است و در سند آن با کاربری اصطبل ثبت شده است. اما چنانکه از نام آن (سرای افشاریان) و خصایص معماری بنا بر می آید، در واقع یک کاروانسرای درون شهری است. ضلع غربی بنا به کلی تخریب شده است و نیازمند بازسازی است. این بنا تا کنون در فهرست آثار ملی ثبت نشده است.

 
چارطاقی بدره ای ایج PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

چارطاقی بدره ای ایجدر استهبان فارس مجموعه بناهای باستانی قابل توجهی وجود دارد که می تواند مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار گیرد. مجموع این آثار تاریخی شامل چهارطاقی خروجی قنات های بدره، ایوان سنگی، محراب اسلامی، جوی های ساروجی، تنوره های آسیاب های کهن و خرابه های دژ نگهبانان هستند. چهار طاقی مربوط به عصر ساسانی با معماری آن دوره کاملا سالم و فقط سقف گنبد آن از خارج بازسازی شده است. کف چهار طاقی از زمین مقداری گود تر است و برای ورود به آن باید چند پله کوتاه را طی کرد. سرچشمه قناتهای واقع در این دره به داخل چهارطاقی هدایت شده و آب به حوض وسط آن وارد می شود. ما بین چهار ستون بنا چهار درگاه وجود دارد.

ادامه مطلب...
 
انتشار ملک سلیمان، جستار در آموزش ها و نهادهای آموزشی فارس PDF چاپ نامه الکترونیک
اخبار و رویدادها

به گزارش روابط عمومی بنیاد فارس شناسی کتاب "ملک سلیمان، جستار در آموزش ها و نهادهای آموزشی فارس در سده های  نخستین اسلامی" به قلم سید محمد جعفر شاه امیری منتشر شد. این کتاب که به همیت انتشارات نوید شیراز به زیور طبع آراسته شده است بیان اجمالی جغرافیای تاریخی سرزمین فارس و نگاهی گذرا به اوضاع سیاسی- اجتماعی آن، در جست و جوی بررسی وضعیت علمی و فرهنگی این اقلیم و آموزش ها و نهاد های آموزشی فعال آن از قبیل آتشکده ها، مساجد، مکتب خانه ها، مدارس، کتاب خانه ها و ... در دوره اسلامی تا عصر اتابکان است.

ادامه مطلب...
 
کاروانسرای فداغ PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

چهارطاقی کاروانسرای فداغ

کاروانسرای فداغ از آثار تاریخی فداغ واقع در شهرستان گراش فارس است. این کاروانسرای قدیمی بنایی سنگی است که دارای هشت ستون مجزا از هم در دو قسمت است که یکی از قسمت‌های آن تخریب شده است. اصل بنا از لاشه سنگ و ساروج ساخته شده و دارای سقفی گنبدی شکل است. به همین دلیل به چهارطاقی فداغ مشهور است. این اثر تاریخی حال و روز مناسبی ندارد اما خوشبختانه اخیرا مورد توجه و بازسازی قرار گرفته است.

 
چهارطاقی زاغ و سیمکان PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

در فارس، ناحیه سیمکان جهرم دو چهار طاقی وجود دارد. چهارطاقی (چهارتاقی) زاغ در بخش سیمکان، 500 متری شمال روستای زاغ قرار دارد و مربوط به دوره اسلامی است. این اثر در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۷۲۰۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

ادامه مطلب...
 
رونمایی از کتاب چکیده مقالات همایش تاریخ فرهنگ و تمدن اسلام و ایران PDF چاپ نامه الکترونیک
اخبار و رویدادها

به گزارش روابط عمومی بنیاد فارس شناسی، دوشنبه مورخ 3 خرداد 1395، مراسم رونمایی از کتاب چکیده مقالات اولین همایش ملی علمی پژوهشی تاریخ فرهنگ و تمدن اسلام و ایران با تمرکز بر میراث علوم انسانی و تحول گرایی در دانشگاه شیراز برگزار شد. در این مراسم جمعی از اساتید دانشگاه، فرهیختگان، علاقه مندان و دانشجویان انجام گرفت، مدیر بنیاد فارس شناسی در کنار دیگر برگزارکنندگان همایش حضور داشتند.


رونمایی از کتاب چکیده مقالات همایش تاریخ فرهنگ و تمدن اسلام و ایران

 
انتشار چکیده مقالات اولین همایش تاریخ فرهنگ و تمدن اسلام و ایران PDF چاپ نامه الکترونیک
آرشیو انتشارات

به گزارش روابط عمومی بنیاد فارس شناسی، کتاب "چکیده مقالات اولین همایش ملی علمی پژوهشی تاریخ فرهنگ و تمدن اسلام و ایران" به همت بنیاد فارس شناسی به زیور طبع آراسته شد. مقدمه این کتاب به قلم دکتر منصور طبیعی، مدیر بنیاد فارس شناسی، است.  در این مقدمه می خوانیم:

ایران سرزمین تاریخ و تمدن است. سرزمینی که آغازگاه اولین امپراطوری جهان است و تا کنون برپا مانده است. تاریخ جهان به ندرت موارد مشابه دیگری را سراغ دارد. چنین موقعیت بی همتایی ستایشگران بسیاری را برانگیخته است.

ادامه مطلب...
 
رونمایی از کتاب دیوان شهاب نیریزی PDF چاپ نامه الکترونیک
اخبار و رویدادها

به گزارش روابط عمومی بنیاد فارس شناسی، پنج شنبه مورخ 30 اردیبهشت 1395، مراسم رونمایی از کتاب دیوان شهاب نیریزی برگزار شد. در این مراسم که در حضور جمعی از فرهیختگان و علاقه مندان ادبیات فارسی و فرهنگ و هنر فارس در شهر نیریز برگزار شد، مدیر بنیاد فارس شناسی و مصحح کتاب حضور داشتند.

رونمایی از کتاب دیوان شهاب نیریزی

 
<< ابتدا < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدی > انتها >>

صفحه 1 از 10