gototopgototop

معرفی تازه های نشر

 

طنز یکی از شگفت ترین مظاهر ادبیات است. چرا که می توان در ورای ظاهر شیرین و دوست داشتنی آن وجوه متفاوتی از معنا را نهان کرد. طنز عصاره ای از ادبیات است که می توان با آن حرف حقی...

اوقات شرعینقشه هواشناسی فارس

نقشه گردشگری فارس

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterکل بازدیدها432852
 19 مهمان حاضر

اهدای عضو اهدای زندگی

عید سعید فطر PDF چاپ نامه الکترونیک

برگ تحویل می کند رمضان           بار تودیع بر دل اخوان

یار نادیده سیر، زود برفت                 دیر ننشست نازنین مهمان

ماه فرخنده روی برپیچید             و علیک السلام یا رمضان

الوادع ای زمان طاعت و خیر             مجلس ذکر و محفل قرآن

بهر مردمان ایزدی بر لب               نفس در بند و دیو در زندان

تا دگر روزه با جهان آید                 بس بگردد به گونه گونه جهان

بلبلی زار می نالید                         بر فراق بهار وقت خزان

گفتمانده مبر که باز آید               روز تو روز و لاله و ریحان

گفت ترسم بقا وفا نکند             وره هر سال گل رمدبستان

روزه بسیار و عید خواهد بود          تیر ماه و بهار و تابستان

تا که در منزل حیات بود              سال دیگر که در غریبستان

سعدی علیه الرحمه

ماه مبارک رمضان با برکات معنوی بسیار خود بار دیگر جلوه­ ی معنوی کم نظیری در سومین حرم اهل بیت رقم زد. فرا رسیدن عید فطر نوید قبولی یک ماه نماز و روزه خالص برای حضرت باری تعالی بود. بنیاد فارس شناسی این عید سعید را به همه هموطنان و هم استانی های عزیز تبریک عرض نموده و از خداوند منان توفیقات روز افزون را برای این مردم شریف خواهان است.

 
همایش علمی پژوهشی شیراز سومین حرم اهل بیت PDF چاپ نامه الکترونیک

 

در ظل الطاف خداوند سبحان و توجهات خاصه ی حضرت احمد بن موسی (ع) و پس از استقبال گسترده اساتید، دانشجویان و اندیشمندان از همایش علمی پژوهشی شیراز سومین حرم اهل بیت، در تاریخ چهارشنبه 28 و پنج شنبه 29 مرداد ماه 1394 مصادف با روز تجلیل از امام زادگان و بقاع متبرکه و در آستانه روز بزرگداشت حضرت شاهچراغ، این همایش کار خود را آغاز خواهد نمود. امید است این گامی موثر در تحقق شیراز به عنوان سومین حرم اهل بیت باشد.

 

 
رونمایی از کتاب پلیس جنوب PDF چاپ نامه الکترونیک

در روز یکشنبه تالار همایشهای مرکز اسناد و کتابخانه ملی شیراز پذیرای جمع بزرگان فرهنگی شیراز بود که برای برزگداشت استاد فقید زنده یاد دکتر جمشید صداقت کیش جمه شده بودند و هچنین اثر ارزشمند دیگری را به جامعه علمی عرضه دارند. در این مراسم که مزین به اساتید، معلمان، دانشجویان و علاقه مندان به تاریخ این سرزمین بود، ابتدا دکتر طبیعی با خیر مقدم به حضار از جایگاه علمی دکتر صداقت کیش سخنرانده و بیان نمودند ایشان برای تدوین این اثر چه مصائبی را متحمل شدند و رهاورد این تلاش 34 ساله اثری شد که علاوه بر گنجاندن مطالب دسته اول و نسخ خطی فارسی و خارجی از تحقیق میدانی فراوانی نیز برخوردار بود. دکتر طبیعی با طرح موضوع راه اندازی موسسه ای به نام استاد صداقت کیش بیان داشت این مرکز می تواند پیرامون سبک، روش و نقد آثار این پژوهشگر به فعالیت بپردازد تا در جمع آوری و چاپ مجدد آثار وی فعالیت کند . پس از سخنرانی دکتر طبیعی نماهنگی از آن مرحوم پخش شد که با بیان شیرین، به توضیح پلیس جنوب و اعمال آنها در قبال مبارزات مردم فارس میپرداخت. طنین صدای استاد بسیاری از دوستان و آشنایان را متاثر نمود و تاریخی زنده را از تلاشهای بی دریغ عالمی متعهد را به نمایش گذارد.

از دیگر سخنرانان این جلسه حضرت آیت الله ایمانی امام جمعه شیراز بود که با اشاره به پشتیبانی همیشگی مردم از روحانیت در مبارزه با استعمار و طاغوت این دوره را یکی از مهمترین دوران فارس در مبارزه با استعمار دانستند و به همدلی پر سابقه میان مردم و روحانیت تاکید نمودند. جناب آقای دکتر احمدی استاندار فارس در سخنان خود گفت : مورخان نقش آفرینی های ملت ایران را در ادوار مختلف تاریخ به رشته تحریر درآوردند تا رشادت های ملت ایران در مقابل زورگویی های اجانب بخوبی به نسل های آینده منتقل شود.

 

دکتر مصطفی ندیم استاد دانشگاه شیراز و سخنران علمی این جلسه با اشاره به شرایط بین المللی جهان آن روز و درگیر قدرتهای بزرگ بر سر استعمار هند، اهمیت ایران و خصوصا فارس را در تعملات بین المللی آن دوره تبیین نمودند. مدير مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های سياسی كشور، حجت الاسلام احمد خزایی، با بیان اینکه پرشوری و موشکافی های این چهره پژوهشی در برش های تاریخ فارس زبانزد است، بیان کرد: وی با بزرگواری حاصل زحمات چهل ساله خود را در اختیار مرکز قرار داد. وی عنوان کرد: صداقت کیش در احیا و ساختن اسناد تلاش، ریاضت و کارستانی انجام داده است. در پایان از این اثر ارزشمند رونمایی شد و از خانواده آن مرحوم تجلیل به عمل آمد.


 
آیین بزرگداشت زنده یاد دکتر صداقت کیش PDF چاپ نامه الکترونیک

 

زنده یاد دکتر جمشید صداقت‌کیش از بزرگان و نوابغ استان فارس در سال 1315در شهر آباده متولد گردید. ایشان در طول مدت 76 سال حیات پر بار خود، بیش از 70 کتاب و رساله و 322 مقاله به زبان‌های فارسی و انگلیسی به رشته تحریر در آوردند. غالب این آثار درباره تاریخ و فرهنگ منطقه فارس و جنوب ایران بوده است. علاقه ایشان به سرزمین مادری موجب شد تا با رویکردی علمی، اسناد دسته اول تاریخ این مرز و بوم را به دقت بررسی نموده و با وسواس علمی و دقت نظر کم نظیر، آثار ارزشمندی به جامعه علمی ایران زمین عرضه دارند. اینک اثر ارزشمند دیگری از آن مرحوم رونمایی خواهد شد که برهه ای بس مهم از تاریخ اجتماعی و سیاسی مردم ایران در مبارزه با استعمار مورد تحقیق قرار داده است. کتاب مبارزات مردم فارس علیه پلیس جنوب تحقیقیست وزین، که به توصیف و تحلیل مبارزات مردم ایران علیه استعمار انگلیس در اواخر دوره قاجار و مصادف با جنگ جهانی اول می پردازد.

آیین بزرگداشت استاد فقید، زنده یاد دکتر جمشید صداقت کیش به همراه رونمایی از اثر ارزشمند ایشان با عنوان «مبارزات مردم فارس علیه پلیس جنوب» در روز یکشنبه، 24 خرداد ماه 1394 ساعت 10 صبح در تالار مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس با حضور رئیس موسسه مرکز مطالعات و پژوهش های سیاسی، مدیران ارشد استان، خانواده زنده یاد دکتر صداقت کیش و اهالی فرهنگی استان برگزار خواهد شد.

این آیین به همت بنیاد فارس شناسی و مرکز اسناد و کتابخانه ملی برگزار میگردد.

 

بنیاد فارس شناسی از کلیه فرهیختگان، اساتید، دانشجویان، و دوستداران ادب و فرهنگ فارس دعوت مینماید تا با حضور گرم خود این محفل را مزین نمایند.

 
همایش ملّی «جایگاه فارس در عرصه زبان و ادبیات عربی» PDF چاپ نامه الکترونیک


دانشمندان، ادبیان وشاعران ایران زمین به ویژه منطقه فارس نقش پررنگی در رشد و شکوفایی زبان وادبیات عربی و گسترش تمدن اسلامی داشته­اند. از همین رو بخش زبان وادبیات عربی دانشگاه شیراز قصد دارد با همکاری انجمن ایرانی زبان وادبیات عربی و سایر نهادهای مرتبط، همایش ملی با عنوان «جايگاه فارس در عرصه زبان و ادبيات عربي»برگزار کند بدینوسیله از تمامی اساتید، پژوهشگران و صاحب نظران دعوت می شود که مقاله­های ارزشمند خود را به از طریق سایت http://www.iscconferences.ir/rose/fa/ ارسال بفرمایند.

محورهای همایش:

مباحث نظری و تاریخی

معرفی ادیبان ناشناخته یا کمتر شناخته شده فارس در حوزه زبان و ادبیات عربی

نقد و تحلیل نظریه های ادبی، بلاغی و زبانی ادبیات فارسی در عرصه زبان و ادبیات عربی

ادبیات دینی و عرفانی ادبیات فارسی در عرصه  زبان و ادبیات عربی

تصویر فارس در آثار ادبی ادیبان فارس در عرصه زبان و ادبیات عربی

سایر محور های مرتبط با زبان و ادبیات عربی در فارس

آخرین مهلت ارسال چکیدۀ مقالات: 15/2/1394

آخرین مهلت ارسال اصل مقالات: 31/4/1394

اعلام نتایج داوری مقالات: 15/6/1394

زمان برگزاری : 22 و 23 مهر 1394

شایان ذکر است مقاله­ های برگزیده در مجله علمی پژوهشی انجمن ایرانی زبان وادبیات عربی چاپ خواهد شد.

 
میهمانان نوروزی خانه زینت الملک PDF چاپ نامه الکترونیک

ایرانی بودن همواره با رفتاری خاص در دنیا مشهور است. رفتاری آمیخته به خون گرمی صمیمیت میهمان نوازی و البته پیچیدگی ها زیاد. این رفتار که در قالب فرهنگ ایرانی شناخت می شود دستاورد تمدنی است که از هزاران سال پیش در این سرزمین وجود داشته و اساسا مسئله ­ی هویت، ریشه در تاریخ هر ملت دارد. منطقه فارس و علی الخصوص شیراز به عنوان مهد تمدن ایرانی در تمامی ادور تاریخی انتقال دهنده فرهنگ ایرانی بوده است. تمامی مظاهر تمدنی از تخت جمشید گرفته تا دیوان حافظ، بوستان گلستان سعدی و خانه زینت الملک همه و همه فرهنگیست که آمیخته با جان و هویت هر ایرانی است.

خانه زینت الملک یکی از معماری های شاخص دوران معاصر ایران است. جایی که هنر ایرانی با سبک های مدرن دنیا تلاقی میکند. این خانه هم مرزی به شگفتی های دوران کهن ایران است هم دورازه ای به تحولات دوران جدید آن. هنرهای ظریف به کار رفته در گچ بری ها و آیینه کاری ها از چشم نواز ترین مناظر این اثر شکیل تاریخی است. سبک معماری ایرانی آن هم عفاف شرقی در مسئله­ ی اندرونی را دارد هم دمای مطبوع در زمستان و تابستان با ایوان های شمالی  و جنوبی.تمامی این زیبایی و مهندسی اصیل موجب شده که خانه زینت الملک به یکی از جای های دیدنی شیراز تبدیل شود.


 

در تعطیلات عید نوروز خانه زینت الملک زیبا تر از همیشه پذیرای میهمانان عزیز است.

 
شکری دیگر از لهجه شیرازی PDF چاپ نامه الکترونیک
معرفی کتاب

 

طنز یکی از شگفت ترین مظاهر ادبیات است. چرا که می توان در ورای ظاهر شیرین و دوست داشتنی آن وجوه متفاوتی از معنا را نهان کرد. طنز عصاره ای از ادبیات است که می توان با آن حرف حقی را زد که حساسیت کسی را بر نیانگیزد، می توان با دلپذیر نمودن علوم با طعم طنز به یادگیری کمک نمود. می توان نصیحت را در قالبی شیرین بیان نمود که هم پند پذیرفته گردد و هم کدورتی ایجاد نگردد. خلاصه آنکه طنز دنیایی عظیم در خود دارد. روزانه ما در سخنان خود به کرات از آن استفاده می نماییم و کارکردی ویژه برای آن قائلیم. اینک در کتاب خوان خنده تعبیر ها و عبارت های طنز آمیز متداول در لهجه شیرازی همراه با معانی و توضیح گرد آمده اند.

 

این اثر به کوشش دکتر عبد رحیم ثابت و با همکاری بنیاد فارس شناسی و دانشگاه آزاد اسلامی واحد جهرم با تیراژ 1000 نسخه در اسفند ماه 1393 به چاپ رسیده است.

 
روز شمار انقلاب اسلامی در فارس PDF چاپ نامه الکترونیک
معرفی کتاب

کتاب روز شمار انقلاب اسلامی در فارس منتشر شد.

 

این کتاب تالیف آقای منصور نصیری طیبی با مقدمه دکتر سید محمد احمدی در تیراژ 1000 نسخه بهمن ماه 1393 به چاپ رسید. این اثر در حجم 696 صفحه به توصیف وقایع انقلاب اسلامی در استان فارس از سال 1340 تا 1357 می­ پردازند. این کتاب با روشی کرونولوژیک با استفاده از منابع دسته اول همچون روزنامه ها، به شرح وقایع پرداخته از این رو برای محققان و پژوهشگران تاریخ انقلاب منبعی مهم به شمار می­رود چرا که با صرف وقت کمتر، مطالب به صورت توالی تاریخی در اختیار آنها قرار خواهد گرفت.

 
تمدید مهلت ارسال مقالات همایش PDF چاپ نامه الکترونیک

تمدید مهلت ارسال مقالات همایش علمی پژوهشی شیراز سومین حرم اهل بیت

نظر به استقبال وسیع مسئولین استان و پژوهشگران از طرح بنیاد فارس شناسی مبنی بر برگزاری ادواری همایش شیراز سومین حرم اهل بیت و ایجاد جریانی علمی برای تحقق کلام مقام معظم رهبری در مورد حرمیت شیراز، با پیشنهاد حضرت آیت الله ایمانی و استاندار محترم فارس طرح دبیرخانه دائمی سومین حرم اهل بیت در اولین جلسه اجرایی همایش شیراز سومین حرم اهل بیت به تصویب رسید.

از این رو برای برگزاری هرچه بهتر این همایش در اردیبهشت ماه 1394 مهلت ارسال چکیده مقالات تا آخر بهمن ماه 1393 و مهلت ارسال اصل مقالات تا آخر اسفند ماه 1393 تمدید گردید.

شیوه نامه ارسال مقالات به این قرار می باشد:

اصول مقاله علمی و بخش های آن از قبیل دارا بودن : چکیده، کلید واژه، مقدمه (طرح مسئله، سوال و فرضیات، پیشینه تحقیق) بدنه تحقیق، نتیجه گیری و منابع و مواخذ الزامی است.

ارجاعات به صورت پاورقی و در این قالب ذکر گردند: نام خانوادگی، نام کتاب، جلد: صفحه

منابع و مواخذ در انتهای مقاله با ترتیب حروف الفبا به این شکل آورده شود:

نام خانوادگی، نام، نام کتاب، مترجم / مصحح/ به کوشش، محل نشر، ناشر، سال انتشار.

فونت B Zar اندازه 13 فاصله بین خطوط 1.15 .

محور های همایش:

محورهاي همايش

محور اول: حضرت احمد بن موسی شاه چراغ
سیره حضرت احمد بن موسی

مسند روایات واحادیث احمد بن موسی(ع)
زندگی و هجرت حضرت احمد بن موسی(ع)
مدفن حضرت احمد بن موسی در آیینه تاریخ

ولایت پذیری و نقش ایشان در ثبات تشیع امامی

تاثیر حضرت شاهچراغ(ع) بر فرهنگ شیراز در طول تاریخ


محور دوم: سومین حرم اهل بیت
معناشناسی حرم

حرم در آراء امام خمینی

شهر اسلامی در بیانات مقام معظم رهبری

کارکردهای حرم در جوامع اسلامی

حرم و شهر آرمانی اسلامی

سومین حرم اهل بیت و نقش آن در ایجاد تمدن نوین اسلامی

سومین حرم و سبک زندگی اسلامی

نقش شاهچراغ (ع) درفرهنگ دینی شیراز

جایگاه اقتصاد در سومین حرم اهل بیت

اقتضائات شهرسازی سومین حرم اهل بیت

ظرفیت های محیطی و فرهنگی شیراز برای تحقق سومین حرم اهل بیت


محور سوم: سومین حرم و اهداف راهبردی
جایگاه شاهچراغ(ع) و سومین حرم اهل بیت در فرهنگ جهانی

سومین حرم اهل بیت و مسائل تمدنی و گسلهای آن در جهان امروز

سومین حرم اهل بیت و صدور انقلاب اسلامی

مقتضیات تبدیل شدن سومین حرم اهل بیت به شهری جهانی و بین المللی

چشم اندازهای توسعه معنوی شیراز در خاورمیانه

 
<< ابتدا < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدی > انتها >>

صفحه 1 از 45