gototopgototop

معرفی تازه های نشر

کتاب خیابان کریم خان زند شیراز (همراه با بررسی تاریخی، اجتماعی محله پشت استانداری) با دیدی تاریخی و مردم شناسی در پی توصیف و تحلیل پیشینه تاریخی این قسمت مهم از شهر شیراز است....

اوقات شرعینقشه هواشناسی فارس

نقشه گردشگری فارس

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterکل بازدیدها459244
 15 مهمان حاضر

اهدای عضو اهدای زندگی

فراخوان مقاله PDF چاپ نامه الکترونیک
آرشیو انتشارات

بنیاد فارس شناسی جهت انتشار دوره جدید "فارس شناخت" اقدام به پذیرش مقاله می کند. اساتید دانشگاه، پژوهش گران و دانشجویان می توانند مقالات خود را در حوزه های مختلف هنری، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، تاریخی و اجتماعی با محوریت موضوعات مرتبط با استان فارس یه نشانی این نشانی پست الکترونیک دربرابر spambot ها و هرزنامه ها محافظت می شود. برای مشاهده آن شما نیازمند فعال بودن جاواسکریپت هستید ارسال کنند. مقالات باید بر اساس شیوه نامه نشریه تهیه گردد که به شرح زیر است:

1- نام، نام خانوادگی، مدرک تحصیلی سمت پژوهشی یا آموزشی، محل کار و نشانی پست الکترونیک مولف یا مولفان در صفحه اول و پس از نام مقاله ذکر شود.

2- چکیده فارسی و انگلیسی مقاله (حداکثر 150 کلمه) و واژگان کلیدی (حداکثر 5 واژه) همراه با مقاله ارسال شود.

3- ارجاع به شکل درون متنی صورت گیرد. در متن مقاله هر جا که لازم است نام مولف، سال انتشار و صفحه مورد نظر(روش APA) و در مورد منابع غیر فارسی معادل لاتین آن در پایین همان صفحه ذکر شود.

5- یادداشتها و مآخذ به ترتیب الفبایی نام خانوادگی در پایان مقاله درج شود.

6- نشانی کامل منابع و ماخذ مورد ارجاع در انتهای مقاله ذکر شود.

7- اصل مقاله نباید در هیچ نشریه داخلی یا خارجی منتشر شده باشد.

8- ویراستاران بنیاد فارس شناسی در ویرایش مطالب مقاله بدون تغییر محتوای آن آزاد هستند.

9- مقالات دریافتی بر اساس معیارهای مذکور و سطح علمی مقاله ارزیابی و داوری می شود و در صورت پذیرش نهایی در نشریه فارس شناخت منتشر خواهد شد.

10- مسئولیت مطالب مقاله های مندرج در فصلنامه بر عهده نویسندگان است.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره 32220297-071 (دفتر نشریه فارس شناخت) تماس حاصل فرمایید.

 
آتشكده آذرخش (مسجد سنگی) PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

در حدود پنج كيلومتري جنوب شرقي داراب بناي شگفت انگيزي در دامنه كوه با طرح چليپا وجود دارد كه امروزه به مسجد سنگي شهرت دارد.برخي معتقدند اين بنا در ابتدا يكي از معابد مهم مهر پرستان بوده و سپس در زمان ساساني به آتشكده تبديل شده است.در سال 652 ه ق دردوران محمد حسن مبارز، محرابي به اين آتشكده اضافه شد و بنا به مسجد تغيير كاربري داد.قسمتي از سقف اين بنا باز است و در زير آن حوض كم عمقي قرار دارد و راهروهايي با سقف مدور پيرامون آن مشاهده مي شود.در بيرون بنا اتاق كوچكي در كوه كنده شده كه احتمالا محل اقامت نگهبان آتشكده بوده است . آتشكده از راهروها و ستونهاي متعددي تشكيل شده است. مهمترين خاصيت معماري اين بنا اين است كه ديوارها و سقف آن در سنگ يكپارچه كوه تراشيده شده اند و كل بنا يك تكه است.پشت بام آن با خورده سنگ و گچ مسطح شده است. در محراب عبارت زير كنده شده است: به فرمان پادشاه زمان اتابكي ابومظفر ابوبكر بن اتابك سعد بن زنگي مظفري در ماه رمضان 652 ه ق.

محققان بر این عقیده‌اند که بنای اولیه مسجد سنگی معبدی مربوط به دوره ساسانیان بوده و در دوره اتابکان فارس، 652 هجری قمری، با تعبیه محراب و تغییراتی، به مسجد تبدیل شده است. بنای مسجد، عبارت از محوطه صلیبی شکلی است که در اطراف آن، دورتادور، رواقی با جرز، ستون و دهانه‌های طاقدار قرار گرفته است.پوشش چهار بازوی محوطه صلیبی شکل، به صورت طاق گهواره‌ای ساخته شده اما پوشش بخش میانی به صورت مربع بریده و فضای روبازی در نظر گرفته‌اند و در زیر آن و وسط تالار، حوض 4 گوش کم عمقی ساخته‌اند.

طولانی‌ترین قسمت بنا، طول شرقی غربی است که از در ورودی شروع می‌شود. ورودی‌های آن در سمت جنوب شرقی قرار دارد و فاصله آن از ابتدای درگاه ورودی تا انتهای شمال غربی تقریبا 20 متر است.طول دو سوی دیگر مسجد که یکی در راستای جنوب غربی و دیگری در امتداد شمال شرقی قرار دارد حدود 18 متر است. به نظر می‌رسد که کار احداث این بنا با کندن کوه از بالای نورگیر شروع شده و به صورت یک چاه با پلان مربع به پایین رفته است و سپس از 4 سمت دیواره‌های چاه، ایوان‌های مسجد کنده شده‌اند که از نظر زمانی می‌تواند تاریخ اتمام آن را به یک چهارم کاهش دهد.این مسجد با پلانی چهار سو (چلیپا)، بنایی اسلامی است، که در کوه پهنا قرار دارد و سیاحان مختلف دیده و تفسیرهای مختلفی درباره آن ارائه داده اند.

مسجد سنگی داراب

در قسمت ورودی، یک هشتی به ابعاد 78/2 و 60/9 متر وجود دارد، که البته با انحرافی که در این قسمت بوده، ابعاد آن اندکی متغیر است. دورتادور مسجد را رواقی به عرض 1 تا 10/1 متر همراه با جرزهایی احاطه کرده است، که در سمت محراب مسدود می شوند.سقف‌ها و جرزها، به جز در راهروهای گردشی اطراف، همگی قوس بیضی شکل نزدیک به جناغی دارند و در واقع همانند طاق آهنگ هستند. اغلب منابع و متون ایرانی که قدمت آنها از دوران قاجار تجاوز نمی کند، مسجد را یک بنای مربوط به دوره ساسانی می دانند که به مسجد تبدیل شده است. درگاه بیرونی مسجد سنگی، دارای 70/4 متر ارتفاع و 15/2 متر عرض است. نمای بیرونی مسجد سنگی، سردرهای مساجد اسلامی را تداعی می کند، که به صورت ستونها و در دو طرف ورودی تراشیده شده و متصل به دیوار مسطح بیرونی است.

مسجد دارای قوس جناغی اسلامی است، که با قوسهای متداول دوره ساسانی و طاق‌های آهنگ داخل مسجد سنگی تفاوت آشکاری دارد. نمای بیرونی و ظاهری مسجد سنگی، بیشتر اسلامی نشان می دهند تا ساسانی. اما، از وجود عناصر ساسانی نیز در اینجا نباید غافل بود. داشتن محراب مقرنسکاری با خطوط کوفی، بویژه قطع شدن راهروها در دو طرف محراب و قرار گرفتن آن در سمت قبله و کتیبه های کوفی، دلایل اسلامی بودن بناست.کنار مسجد سنگی، یک اتاق با سقف طاقی شکل وجود دارد، که با 3 پلکان وارد کف آن می‌شود. این اتاق 8 متر طول، 15/3 متر عرض و 95/1 متر ارتفاع دارد. این مسجد در دو قسمت کتیبه دارد، یکی کتیبه محراب و دیگری کتیبه‌ای است که در قسمت بالای ورودی داخلی جلوخان و ابتدای ایوان شرقی در بالای درگاه و جرزهای طرفین آن قرار دارند.

متن یکی از این کتیبه‌ها فرسوده و به مرور زمان دچار صدمه بسیاری شده و دیگری دارای متن کوتاهی است. کتیبه بالا ناخوانا است و کتیبه پایین تاریخ سال 652 را نشان می‌دهد. مسجد سنگی داراب با شماره 229 توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به ثبت تاریخی رسیده است.

 
قصر دختر PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

 

قصر آینه که به ان قصر دختر هم می گویند در ۸ کیلومتری روستای رستاق و در جنوب شرقی ان قرار دارد . از شهر داراب تقریبا ۷۰ کیلومتر فاصله دارد که ۸ کیلومتر ان جاده خاکی و بقیه از داراب تا رستاق اسفالت می باشد این قصر از سه طرف به وسیله ی سه کوه احاطه شده و در دره ای عمیق قرار دارد . در قسمت غربی ان که قصر آینه روبروی آن قرار می گیرد و در ۵۰ متری قصر قرار دارد کوه را تراشیده و می گویند در آنجا آینه ی بزرگی قرار داشته که نمای قصر و راه های ان در این اینه نمایان بوده و دیده بان ها که در بالای کوه قسمت شمالی قصر بوده اند و راه شمالی ان را کنترل می کرده اند از این آینه نیز قصر را می دیده اند و از ان نگهبانی می کرده اند ولی به نظر میرسد که آینه ای در کار نبوده و قسمت تراشیده ی کوه دارای جلا و صافی مخصوص بوده طوری که عکس هر چیز از جمله قصر در ان نمایان بوده است . ساکن قصر که دختری بوده از داخل ان وسیله این آینه رفتار نگهبانان را زیر داشته است . در نزدیکی قصر که هنوز نمای گنبدی شکل آن پیداست و همه از سنگ و گچ ساخته شده است گویا آتشکده ای بزرگ بوده است . در قسمت کوه جنوبی قصر و روبروی آن آبی به صورت قطره قطره از سنگ های کوه فرو میچکد که به همین مناسبت آنجا را تنگ چک چک نیز می گویند . این قطره های آب هنوز در داخل حوضی که همان موقع ساخته اند جمع می شود و آبی گوارا و خنک است . می گویند دختری از بزرگان دوره ی ساسانی در این قصر زندگی می کرده و بدین سبب به قصر آینه قصر دختر هم می گویند . او دختری بوده که در اسب سواری و تیر اندازی و زیبایی شهره زمان خود بوده است . اطراف و کمی دورتر از قصر آثار دیوار های سنگی و خانه های سنگی دیده می شود .

برگرفته از : کتاب شهر من داراب …. تالیف : مرحوم حسین آزما

 

 

 

 

 
فارس نامه ابن بلخی PDF چاپ نامه الکترونیک
فارس شناسی

فارس‌نامه “کتابی‌است پیرامون تاریخ و جغرافیای فارس که در دهه نخست قرن ششم هجری قمری نوشته شده‌است. نام نویسنده کتاب مشخّص نیست، ولی نویسنده خود در دیباچه کتاب نسب نیایش را از بلخ و خویشتن را زاده و پرورده در پارس ذکر می‌کند. از این رو معمولاً از وی با نام ابن بلخی یاد می‌شود. بخش جغرافیای فارس‌نامه به خاطر اطلاعات بدیعی که در آن یافت می‌شود نزد پژوهشگران بسیار ارزشمند است، برای نمونه اطلاعات جالبی درباره برخی از شهرهای فارس مانند، آباده، داراب، فسا و... دارد که در منابع دیگر موجود نیست. با هم بخشی از این کتب را که به داراب و فسا اختصاص دارد می خوانیم:

پسا، بهمن پدر دارا بنا کردست و شهری است بزرگ چنانک بسط آن چند اصفهان باشد اما مختل است و بیشتر ویران و اعمال و نواحی بسیار دارد و آبهاء آن جمله کریزهاست و هیچ چشمه و آبی دیگر نیست و هواء آن معتدلست و درست و جایی سخت خرم و نیکوست و میوه ها کی در گرم سیرها و سردسیرها باشد جمله آنجا موجودست چنانک در هر باغی درخت گوز و ترنج و نارنج و انگور و انجیر و مانند این از میوه های سردسیری و گرمسیری به هم باشد بسیار و مثل آن جایی دیگر نیست و قلعه دارد محکم و شبانکاره خراب کرده بود باز اتابک چاولی آبادان کرد و کرم و رونیز از اعمال پسا است (ابن بلخی، 1385: 130).

دارابجرد، دارا بن بهمن بنا کردست شهری مدور چنانک بپرگار کرده اند و حصاری محکم در میان شهر و خندقی کی بآب معین برده اند و چهار دروازه بدین حصار است و اکنون شهر خرابست و هیچ نماندست جز این دیوار و خندق و هواء آن گرمسیر ست و درخت خرما باشد و آب روان بدست و مومیایی از آنجا خیزد از کوهی قطره قطره می چکد و کانی است کی هفت رنگ نمک از آنجا خیزد(ابن بلخی، 1385: 129 ).

این کتاب را گای لیسترانج و رینولد آلن نیکلسون تصحیح کرده اند و انتشارات اساطیر در سال 1385 آن را به زیور طبع آراسته است.

 
نقشه قدیم فارس به قلم اصطخری PDF چاپ نامه الکترونیک
فارس شناسی

اصطخری یا ابو اسحاق ابراهیم بن محمّد فارسی از بزرگان منطقه فارس و از برجسته ترین جغرافی دانان تمدن ایرانی-اسلامی بود. او که در قرن چهارم هجری  می زیست  در مجموعه ای از سفرها به کشورهای اسلامی به گردآوری اطلاعات پرداخت. از او دو اثر برجای مانده است:

1. كتاب الاقالیم، كه مشتمل بر حدود ممالك، نقشه اقلیم ها، شهرها، دریاها، رودها و فاصله میان شهرها به تفصیل و حاوی نوزده نقشه بزرگ است. اصطخری این كتاب را بر مبنای صورالاقالیم ابوزیدبلخی، كه برجای نمانده ، چنان كه از نام آن پیداست، آن نیز مبتنی بر نقشه ها بوده تدوین كرده است. صورالاقلیم را مولر از روی نسخه خطی مورخ (690 ق) چاپ عكسی كرده است.

2. مسالك الممالك، این نام را پیش از اصطخری، "ابو عباس جعفر بن احمد مروزی" در قرن سوم ق و "ابن خرداد به" بر كتاب خویش نهاده بودند. مسالك الممالك نیز مبتنی بر "صورالاقالیم ابوزید بلخی" است، با این تفاوت كه اصطخری به روش دیگر جغرافیانویسان و جهانگردان جهان اسلام، بر مبنای خوانده ها، مشاهدات و مسموعات خود، مطالب فراوان بدان افزوده و كتاب خویش را به صورت اثری مستقل در آورده است. سال تألیف كتاب معمولاً (340 ق) دانسته اند،

در زیر نقشه فارس را از کتاب المسالک و الممالک مشاهده می کنید:

 

 

 
انتشار کتاب دیوان عمان نیریزی به اهتمام مختار کمیلی PDF چاپ نامه الکترونیک
اخبار و رویدادها

یکی از گویندگان نی ریز در دهه های پایاینی روزگار قاجای و پهلوی نخست، محمد رضا عمان نیریزی است که درباره زندگی و شعرهای او پژوهش های اندکی صورت گرفته است. کتاب "دیوان عمان نیریزی" به اهتمام مختار کمیلی گامی است در جهت آشایی بیشتر دوستاران شعر و ادبیات فارسی با این شاعر کهن سرای نیریزی. این کتاب را انتشارات نوید شیراز منتشر کرده است و با قیمت 10000 تومان در دسترس علاقه مندان است.

 

 

 
عرض تسلیت به مناسبت شهادت سومین امام شیعیان PDF چاپ نامه الکترونیک
اخبار و رویدادها

این جامه ی سیاه فلک در عزای کیست؟
وین جیب چاک گشته ی صبح از برای کیست؟

این جوی خون که از مژه ی خلق جاری است
تا در مصیبت که و بر ماجرای کیست؟

این آه شعله ور که ز دلها رود به چرخ
زاندوه دل گداز و غم جان گزای کیست؟

خونی اگر نه دامن دلها گرفته است
این سخت دل به دامن ما خونبهای کیست؟

گر نیست حشر و در غم خویش است هر کسی
در آفرینش این همه غوغا برای کیست؟

شد خلق مختلف ز چه در نوحه متفق
زینگونه جن و انس و ملک در عزای کیست؟

هندو و گبر و مومن و ترسا به یک غمند

این ناله از جهان شده تا آشنای کیست؟

ذرات، از طریق صدا نوجه می کنند
تا این صدا ز ناله ی انده فزای کیست؟

صاحب عزا کسی است که دلهاست جای او
دلها جز آنکه مونس دلهاست، جای کیست؟

آری خداست در دل وصاحب عزا خداست
زان هر دلی به تعزیه شاه کربلاست

وصال شیرازی

 
رونمایی از مجموعه مقالات همایش ملی جایگاه فارس در عرصه زبان و ادبیات عربی PDF چاپ نامه الکترونیک
اخبار و رویدادها

به گزارش روابط عمومی بنیاد فارس شناسی مراسم رونمایی از دوره دوجلدی "همایش ملی جایگاه فارس در عرصه زبان و ادبیات عربی" همزمان با مراسم افتتاحیه همایش در تاریخ 94/7/22 در دانشگاه شیراز برگزار شد.  این مراسم با حضور بزرگان عرصه زبان و ادبیات عربی کشور و برخی میهمانان خارجی و با استقبال دانشجویان و علاقه مندان این حوزه اجرا شد. لازم به ذکر است که این مجموعه با حمایت و همکاری بنیاد فارس شناسی و دانشگاه شیراز منتشر شده و در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است. در زیر عکسهای مراسم را مشاهده می کنید.

 
انتشار مجموعه مقالات همایش ملی جایگاه فارس در عرصه زبان و ادبیات عربی PDF چاپ نامه الکترونیک
اخبار و رویدادها

به گزارش روابط عمومی بنیادفارس شناسی دوره دوجلدی مجموعه مقالات همایش ملی جایگاه فارس در عرصه زبان و ادبیات عربی منتشر شد. این مجموعه مقالات به کوشش حسین کیانی و با همکاری بنیاد فارس شناسی و دانشگاه شیراز به زیور طبع آراسته شده است. در سخن نخست این مجموعه می خوانیم:
زبان عربی به کلام قرآن مزین است. هم از این رو اهل ایمان همواره توجهی خاص به این زبان ویژه داشته اند. فارغ از جنبه مذهبی زبان مذکور، عربی تا مدتها زبان سیاسی و اداری رایج در مناطق مختلف ایران بوده است. قرار گرفتن ایران ذیل حاکمیت دو سلسله عرب زبان پس از شکست ساسانیان و از آن پس تداوم مشروعیت نسبی نظام خلافت که تا عهد سقوط عباسیان به دست مغولان در بسیاری از حاکمیت های محلی ایران حضور داشت، موجب مقبولیت زبان مذکور در عرصه سیاسی گر
دید. این دو دلیل کافی بود تا در اقصی نقاط ایران بسیار کسان بر زبان و ادبیات عربی تسلطی مثال زدنی یابند. در اقلیم فارس نیز افراد بسیاری بر کلام عرب چنان تسلط یافتند که آثارشان معیار زبان عرب دانسته شد. سیبویه و ابوعلی فارسی در صرف و نحو چنین بودند. مجد الدین فیروز آبادی در لغت و عضد
الدین ایجی در کلام موقعیتی مشابه داشتند. بنابراین منطقه فارس گرچه یکی از استوارترین ستون های زبان فارسی بود آشنایی قابل ملاحظه ای با دیگر فرهنگ های زبانی چون عربی داشت. این تنها مولی محمد مسیحا نبود که به عربی شعر می سرود، سعدی و حافظ به عنوان دو تن از بزرگترین شاعران تاریخ این سرزمین، عربی می دانستند و در شعر عرب چیره دست بودند. سعدی بر آن بود که شعر عرب، موسیقی است که اشتر را به رقص می آورد[1] و حافظ به عربی دانی افتخار می کرد[2]....


[1] اشتر ز شعر عرب در حالت است و طرب
[2] زبان خموش و لیکن دهان پر از عربی است


 
<< ابتدا < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدی > انتها >>

صفحه 1 از 47