gototopgototop

معرفی تازه های نشر

کتاب " خشت و كمارج  " منتشر شد .

این کتاب به کوشش " ايرج خسرواني " توسط بنیاد فارس شناسی و با همکاری انتشارات اديب مصطفوي  در تیراژ 1000 نسخه  چاپ و انتشار یافت .

خشت و كمارج در...

اوقات شرعینقشه هواشناسی فارس

نقشه گردشگری فارس

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterکل بازدیدها327976
 5 مهمان حاضر

اهدای عضو اهدای زندگی

دومین نشست از سلسله نشست های مقدماتی نخستین همایش علمی پژوهشی سومین حرم اهل بیت (ع) PDF چاپ نامه الکترونیک
دبیرخانه دائمی شیراز سومین حرم اهل بیت (ع)

دومین نشست از سلسله نشست های مقدماتی نخستین همایش علمی پژوهشی سومین حرم اهل بیت (ع) برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد فارس شناسی دومین نشست با موضوع "شیراز شهر مقدس" وسخنرانی دکتر سعید زاهد زاهدانی دانشیار جامعه شناسی دانشگاه شیراز برگزار شد.

این نشست  در تاریخ سوم تیرماه 1393 ساعت 14 در سالن صندوق جمعیت دانشگاه شیراز با حضور جمعی از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکترا برگزار گردید.

در این نشست آقای دکتر سعید زاهد با پاسخ دادن به این پرسش که مقام معظم رهبری چرا شیراز را به عنوان شهر مقدس معرفی کردند؟ به طور تخصصی به بحث درباره ی شهر مقدس و اینکه چه عواملی باعث می گردد تا شهر و جایگاهی بتواند عنوان مقدس بودن را کسب کند،پرداختند. دکتر سعید زاهد در این نشست شهر شیراز را از زمان آل بویه تا دوران جمهوری اسلامی از نظر بافت و ساختار فیزیکی، فرهنگی، اقتصادی و... با محوریت حضرت احمدبن موسی (ع) مورد نقد و بررسی قرار داد.

درپایان جلسه دکتر زاهد به پرسش هایی که از سوی حاضرین مطرح گردید،پاسخ دادند.

جلسه در ساعت 16 با ذکر صلوات پایان یافت. لازم به یادآوری است که متن کامل سخنان دکتر زاهد در مجموعه مقالات همایش سومین حرم اهل بیت(ع) به چاپ خواهد رسید.

 

این نشست با همکاری بنیاد فارس شناسی و دانشگاه شیراز برگزار شد.

 
کتاب "خوان خنده " نوشتۀ عبدالرحیم ثابت به زودی منتشر می شود. PDF چاپ نامه الکترونیک
اخبار و رویدادها

به گزارش روابط عمومی بنیاد فارس شناسی کتاب "خوان خنده " نوشتۀ عبدالرحیم ثابت به زودی منتشر می شود. در این پژوهش شمار در خور توجهی از تعبیرها و عبارت های طنز آمیز رایج در لهجۀ شیرازی در قالب فرهنگی خواندنی تدوین شده است. این کار حاصل سال ها توجه مؤلف به زبان مردم و یادداشت برداری مستقیم و مستمر او از محاورات ایشان است. در این کتاب، عبارت ها و تعبیر های طنزآمیز رایج در زبان مردم شیراز ثبت و ضبط و با رجوع به بیش از 60 منبع مکتوب مورد توضیح و تحلیل واقع شده است.

ادامه مطلب...
 
اولین نشست از سلسله نشست های مقدماتی نخستین همایش علمی پژوهشی سومین حرم اهل بیت (ع) PDF چاپ نامه الکترونیک
دبیرخانه دائمی شیراز سومین حرم اهل بیت (ع)

اولین نشست از سلسله نشست های مقدماتی نخستین همایش علمی پژوهشی سومین حرم اهل بیت (ع) برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد فارس شناسی اولین نشست با موضوع "مفهوم و جایگاه حرم در منظومه تمدن اسلامی" توسط دکتر شکراله خاکرند استاد دانشگاه شیراز برگزار شد.

این نشست در تاریخ 11 خرداد ساعت 14 در سالن کنفرانس دانشگاه علوم اجتماعی با حضور جمعی از دانشجویان برگزار گردید.

در این نشست آقای دکتر خاکرند به تعریف و مفهوم اصلی واژه حرم در فرهنگ اسلامی پرداختند و در پایان نیز جلسه پرسش و پاسخ برقرار شد.

لازم به ذکر است که متن کامل سخنرانی ایشان در مجموعه مقالات همایش سومین حرم اهل بیت (ع) به چاپ خواهد رسید.

 

این نشست با همکاری بنیاد فارس شناسی و دانشگاه شیراز برگزار گردید.

 
نشست ادبی ، تاریخی (جهرم در شاهنامه) برگزار شد. PDF چاپ نامه الکترونیک
مراکز شهرستان شناسی

به مناسبت روز بزرگداشت شاعر نامی و حماسه سرای ایران حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت هفته میراث فرهنگی و گردشگری ، به همت مرکز جهرم شناسی و انجمن دوستداران میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان جهرم با همکاری روابط عمومی شهرداری جهرم نشستی ادبی تاریخی تحت‌عنوان (جهرم در شاهنامه) در اردیبهشت ماه با حضور چشم گیر شعرا ، اساتید ، دانشجویان ، اعضاء انجمن های شعر و ادب ، اصحاب فرهنگ و ادب و هنر ، رییس انجمن دوستداران میراث فرهنگی و گردشگری فارس ، شهردار جهرم ، رئیس و برخی از اعضای شورای اسلامی شهر جهرم ، رئیس اداره بهزیستی شهرستان جهرم ، مدیر دانشجویی دانشگاه جهرم و ... در محل شهربازی جهرم برگزار گردید.

در این مراسم دکتر مصطفی ندیم عضو هیات علمی دانشگاه شیراز پیرامون ابیات شاهنامه که در آن از جهرم یاد شده است سخنانی را ایراد نمود. دکتر ندیم بیان کرد: نخستین یادآوری جهرم در شاهنامه  مربوط به دوران اسکندر مقدونی است و سپس مربوط به شورش مهرک نوشزاد جهرمی  بوده است. استاد دانشگاه شیراز گفت : فردوسی در شاهنامه برای پنجمین بار نام جهرم را با یادآوری باربد، موسیقیدان معروف جهرم

ادامه مطلب...
 
مرکز اقلید شناسی افتتاح شد PDF چاپ نامه الکترونیک
شهرستان شناسی

به گزارش روابط عمومی بنیاد فارس شناسی در پی جلسه ای که در مورخ پنج شنبه 1 خرداد ماه در سالن اجتماعات فرمانداری اقلید برگزار شد، مرکز اقلید شناسی افتتاح گردید.

این جلسه با حضور  آقای صادق کریمی فرماندار شهرستان، حجت الاسلام و المسلمین محمد صادق طالبی امام جمعه اقلید، اعضای شورای اداری شهرستان، برخی از اساتید و فرهنگیان شهرستان و دکتر طبیعی مدیرعامل بنیاد فارس شناسی تشکیل شد.

در این جلسه پس از قرائت قرآن کریم ابتدا حجت الاسلام محمد صادق طالبی امام جمعه اقلید سخنانی را درباره صبغه ی فرهنگی شهرستان بیان کردند، سپس آقای کریمی فرماندار شهرستان  ضمن بیان پیشینه تاریخی و جاذبه های فراوان فرهنگی، مذهبی و توریستی شهرستان گفت: این مرکز، مرکزی نوپاست که باید سایر ادارات شهرستان بویژه شورای اسلامی و خیرین محلی از آن حمایت کنند.

وی گفت : دستگاه های علمی و فرهنگی شهرستان بویژه دانشگاه ها، آموزش و پرورش، دانشگاهیان و فرهنگیان  نیز باید عضو این مرکز باشند و در این مرکز فعالیت نمایند.

ادامه مطلب...
 
پیشینه تاریخی استان فارس PDF چاپ نامه الکترونیک
فارس شناسی

پیشینه تاریخی استان فارس

وجه تسمیه

از آنجايى كه سرزمين فارس در گذشته ميهن اصلى شاهان هخامنشى و به عنوان نخستين خاستگاه آنان بوده است كه وجود آتشكده زرتشت، تخت جمشيد، پاسارگاد و تخت رستم و غيره شاهد اين مدعاست، يونانيان اين ايالت را پرسيس و اروپاييان به تقليد آنها تمام مملكت ايران را پارس يا پرشيا می ‏خواندند.

به استناد گفته ‏هاى هرودت كه با كتيبه ‏هاى داريوش اول مطابقت دارد، آريايى ‏ها پس از ورود به ايران به دوازده قبيله تقسيم شده‏اند كه از جمله اين قبايل «پارس‏ها» بوده‏اند كه در جنوب ايران سكونت داشتند.

بدين ترتيب، نام فارس (معرب پارس)، برگرفته از قوم ساكن در اين منطقه می ‏باشد، و ايرانيان سرزمين خود را ايران و زبان خود را فارسى ناميدند و با اين نامگذارى خاطره استان باستانى هخامنشيان، يعنى استان جنوبى كه امروزه فارس ناميده می ‏شود را نگاه داشته‏ اند.

استان فارس در عهد باستان

استان فارس يكى از استان‏هاى مهم ايران است كه داراى سوابق تاريخى كهن از دوران پيش از اسلام می ‏باشد و آثار تاريخى موجود در اين استان به ويژه در تخت جمشيد، پاسارگاد، تخت رستم، آتشكده‏ى زردشت و غيره شاهد اين مدعاست. پارس ميهن اصلى شاهنشاهان هخامنشى و نخستين خاستگاه ايشان بوده است.

ادامه مطلب...
 
نشست علمی یادروز سعدی93 PDF چاپ نامه الکترونیک
بزرگداشت یادروز سعدی

نشست علمی یادروز سعدی، به سنت هر ساله و با حضور سعدی پژوهان درمرکز اسناد و کتابخانه ملی استان فارس برگزار شد.

سعدی پژوهان در این روز بر خوان سنت ها و نوآوری های سعدی نشستند  و از «سعدی؛ سنت و نوآوری» گفتند.

در این روز دکتر اصغر دادبه درباره «سعدی و سنت‌های پایدار انسانی – ایرانی»، دکتر میرجلال‌الدین کزازی درباره «سعدی کهن‌گرای نوآور»، دکتر سیروس شمیسا درباره «سعدی متجدد معتدل»، دکتر غلامرضا خاکی درباره «آموزه‌های سعدی در تدبیر اجتماعی» و دکتر جعفر موید شیرازی با عنوان «ما همچنان در اول...» سخنرانی  کردند.

نگاه نوآورانه سعدی به چارچوب های سنتی

مدیر مرکز سعدی شناسی معتقد است: سعدي‌ در آثار خويش‌ به‌ عنوان‌ «نوآور‌ي» نمود مي‌يابد كه‌ در انديشه تعالي فرهنگ‌ جامعة‌ خويش‌ است‌. «نوآوري» كه‌ براساس‌ تعابير گوناگون‌ از چار چوب‌هاي‌ سنتي‌ در هر زمينه‌ فراتر مي‌رود، در صدد ايجاد ارزش‌هاي‌ نوين‌ و نيز احياي‌ ارزش‌هاي‌ فراموش‌ شده‌ با رويكردي‌ تازه‌ است.

کوروش کمالی سروستانی به عنوان اولین سخنران نشست علمی یادروز سعدی گفت: سنت و نوآوری در ادبيات نيز همانند ديگر علوم، نقشي تعيين كننده در عرصه پيدايش آثار كلاسيك و مدرن ايفا مي‌كند چنانكه ماهیت ماندگار و فرازمان شاهکارهای ادبی، ریشه در همین پویش مهم، یعنی پديداري آثاري نوطراز  بر پايه و شالوده سنت دارد. سنت متضمن آث

ادامه مطلب...
 
بزرگان ادب در تاجیکستان یاد سعدی را گرامی داشتند PDF چاپ نامه الکترونیک
بازتاب / خبرگزاری جمهوری اسلامی

بزرگان ادب در تاجیکستان یاد سعدی را گرامی داشتند

دوشنبه - ایرنا - بزرگداشت شیخ اجل ˈسعدی شیرازیˈ شاعر بزرگ قرن هفتم با حضور شخصیت های فرهنگی تاجیکستان، مقامات سفارت ایران و افغانستان و اساتید و دانشجویان زبان و ادبیات فارسی با همکاری مشترک کتابخانه ملی تاجیکستان و رایزنی فرهنگی کشورمان عصر دوشنبه برگزار شد.

بزرگان ادب در تاجیکستان یاد سعدی را گرامی داشتند

به گزارش ایرنا؛ ˈویکتوریا شیروشکواˈ استاد دانشگاه اسلاویانی تاجیکستان و روسیه در این همایش با مقایسه آثار سعدی و ˈالکساندر سِرگِیویچ پوشکینˈ شاعر و نویسنده روسی گفت: آثار سعدی حقیقتا واقعی هستند که از زندگی و روزگار مردم سرچشمه می گیرد و برای همین در بین مردم محبوبیت پیدا کرده است.

وی گفت: سعدی و پوشکین هر دو اندیشه های عالی و واقع بینانه را بیان کردند که با زندگی مردم ارتباطی ناگسستنی دارد.

شیرشکوا تصریح کرد: پوشکین به آثار شرق بخصوص حافظ و سعدی شیرازی نظر بیشتری داشت و در حقیقت از دیدگاه پوشکین شرق همان سعدی بود.

ادامه مطلب...
 
مراسم یاد روز شیخ اجل سعدی شیرازی برگزار شد PDF چاپ نامه الکترونیک
شهرستان شناسی

مراسم یاد روز شیخ اجل سعدی شیرازی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد فارس شناسی، به مناسبت یاد روز شاعر و نویسنده‌ پارسی‌گوی ، استاد سخن ، شیخ اجل سعدی شیرازی ، نشست ادبی سعدی شناسی و شعر خوانی در روز دوشنبه یکم اردیبهشت ماه 1393 ساعت 8 شب در مرکز جهرم شناسی  به همت مرکز جهرم شناسی با همکاری شهرداری و شورای اسلامی شهر جهرم و انجمن دوستداران میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان جهرم با حضور اساتید ، شاعران ، اعضاء انجمن های شعر و ادب ، سعدی دوستان و تنی چند از مسئولین محلی برگزار شد.

در این مراسم مجیدرضا جهان مهین مدیر مرکز جهرم شناسی ضمن خوش آمد به حضار مراسم یاد روز سعدی خاطرنشان کرد که به صورت کلی معمولا مراسم یاد روز حضرت حافظ را اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با همکاری دیگر نهادها با حضور وزیر محترم در شیراز برگزار میکند و در جهرم

ادامه مطلب...
 
<< ابتدا < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدی > انتها >>

صفحه 1 از 44