gototopgototop

معرفی تازه های نشر

دیوان شهاب نیریزی به تصحیح مختار کمیلی منتشر شد. این کتاب به همت بنیاد فارس شناسی به بازار کتاب عرضه شده است. در سخن نخست این کتاب می خوانیم:

 

ادامه مطلب...

اوقات شرعینقشه هواشناسی فارس

نقشه گردشگری فارس

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterکل بازدیدها499518
 18 مهمان حاضر

اهدای عضو اهدای زندگی

فراخوان مقاله PDF چاپ نامه الکترونیک
آرشیو انتشارات

بنیاد فارس شناسی جهت انتشار دوره جدید "فارس شناخت" اقدام به پذیرش مقاله می کند. اساتید دانشگاه، پژوهش گران و دانشجویان می توانند مقالات خود را در حوزه های مختلف هنری، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، تاریخی و اجتماعی با محوریت موضوعات مرتبط با استان فارس به نشانی این نشانی پست الکترونیک دربرابر spambot ها و هرزنامه ها محافظت می شود. برای مشاهده آن شما نیازمند فعال بودن جاواسکریپت هستید ارسال کنند.

مقالات باید بر اساس شیوه نامه نشریه تهیه گردد که به شرح زیر است:

ادامه مطلب...
 
آتشکده آذرجو PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

آتشکده آذرجوآتشکده آذرجو یکی از آتشکدهای شهر داراب و در ۱۰ کیلومتری غرب شهر دارابگرد است. آتشکده آذرجو به شیوه چهارتاقی با گنبدی گرد است که سقف اصلی آن ویران شده‌است. اضلاع اصلی بنا 15 متر و ارتفاع آن 6 متر بوده است. آوار ديوارهاي اين آتشكده را تا نصف گرفته است و گنبد آن ريخته است. در مقابل آن چشمه و استخری طبیعی قرار داشته است.

ادامه مطلب...
 
آتشکده میل اژدها PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

میل اژدها یا آتشگاه یا دیمه‌میل یا میل آزاد مربوط به دوره اشکانیان است و در هفت کیلومتری غرب شهر نورآباد ممسنی در شمال غرب استان فارس واقع شده‌ است که در دره‌ای در کنار کوه تنگ کله واقع است. در این منطقه هیچ آبادی‌ وجود ندارد. این اثر در تاریخ ۲۰ خرداد ۱۳۲۱ با شماره ثبت ۳۵۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

میل اژدها نورآباد ممسنی

ادامه مطلب...
 
آتشکده ماه فرخان PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

ماه فرخانچهارطاقی ماه فرخان (آتشکده بهرام) مربوط به دوره ساسانیان است و در شهرستان استهبان، بخش رونیز، دهستان خیر، ۳۰۰ متری بعد از روستای ماه فرخان، به طرف نی ریز، سمت چپ جاده، بین باغات سیب و زردآلو واقع شده است .

ادامه مطلب...
 
رونمایی از چکیده مقالات همایش ملی تغییرات خانواده PDF چاپ نامه الکترونیک
اخبار و رویدادها

بنا به گزارش روابط عمومی بنیاد فارس شناسی امروز(7 اردیبهشت 1395) از "چکیده مقالات همایش ملی تغییرات خانواده و چالش  های آن در ایران" رونمایی شد. این اثر به همت بنیاد فارس شناسی و همکاری دانشگاه شیراز به زیور طبع آراسته شده است. در مقدمه این اثر می خوانیم:

ادامه مطلب...
 
آتشکده منصور آباد(تون سبز) PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

شیپمان به استناد گزارش گدار و واندنبرگ (1961) به آتشکده ­اي به نام تون سبز در منطقه اي به نام قنات باغ در 25 کیلومتري جره اشاره می کند اما از هیچ یک از ویژگیهاي کالبدي این بنا سخنی نمیگویند. مصطفوي، تون سبز را نام تپه­ اي می­داند که حدوداً در جنوب شرقی آبادي قنات باغ واقع است. این تپه مشتمل بر گورستان مسلمانان و یک امامزاده است .گدار این آتشکده را ندیده و تنها به استناد گزارش یک کدخدا اطمینان یافته که این چهارتاق شبیه جره است. وي معتقد است وجود این آتشکده در این محل بدون تردید، دلیل بر آن است که آبروان در همان نزدیکی بوده و احتمالاً این محل یکی از باغهاي شهري مهر نرسی است. در حال حاضر به استثناي بقایاي یک چهارتاق به نام منصورآباد که محلیها به آن منار نیز می گویند، آتشکده دیگري در آن اطراف وجود ندارد. این بنا حدوداً در 20 کیلومتري جاده بالاده به فراشبند در جوار جادة اصلی در منطقه­اي به نام باغ دشت و منصورآباد قرار گرفته است. سه پایه تخریب شده است و تنها یک پایه به ارتفاع 4.5 متر برپاست. پایه هاي دیگر به علّت ایجاد یک گورستان کاملاً منهدم شده اند.

 

 
برگزاری همایش سعدی شناسی PDF چاپ نامه الکترونیک
اخبار و رویدادها

مراسم نوزدهمين يادروز سعدي با اجرای برنامه های ویژه ای با حضور سعدی پژوهان و دوستداران شیخ اجل، در شیراز برگزار شد؛ نشست علمی، مراسم «شب سعدی» و اختتامیه طرح "گلستان خوانی"، اجرای علیرضا قربانی و گروه هنری " دنگ شو" از برنامه های یادروز سعدی در اردیبهشت 1395 در زادگاه سعدی بود. در این مراسم آیت الله ایمانی به ایراد سخنرانی پرداخت. در حالی که دکتر محمد باقر نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور به عنوان میهمان ویژه در مراسم حضور داشت.

ادامه مطلب...
 
آتشکده های فراشبند (فراشبند پایتخت چهارطاقی های ساسانی) PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

چهار طاقی نقارخانهچهارطاق به عنوان بنایی چهارگوش با گنبدی قرارگرفته بر چهار طاق که آنها نیز بر چهار جرز تکیه دارند و با یک ورودی در هر طرف، شناخته می شود. این نوع سازه عموما با مصالحی چون سنگ –کمتر با چینه و خشت- و ملات ساروج یا گچ که بعضی اوقات همراه با شن و سنگریزه بوده و یا دارای اندودی از کاهگل یا گچ بر روی کار است، ساخته شده است. چهارطاقی به همراه ایوان، دو شکل شاخص معماری ایرانی همواره در معرض توجه پژوهشگران بوده اند، با این وجود چهارطاق هنوز به لحاظ گاهنگارنه، کاربردی و هویتی، سازه ای سازه ای کاملا شناخته شده نیست. اوج ساخت بناهای موسوم به چهارطاقی در نیمه دوم دوره ی ساسانی  بوده  و کارکرد اصلی آن در ارتباط با آئین های مذهبی دین زرتشت بوده است.

ادامه مطلب...
 
آتشکده کازرون(پل آبگینه) PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

آتشکده کازرون

آتشکده یا چهار طاقی کازرون در ده کیلومتری جنوب شرقی کازرون قرار گرفته است. در حال حاضر از این آتشکده به جز سه پایه و دو لنگه تاق نیمه ویران چیزی نمانده است. هم آندره گدار و هم ماکسیم سیرو اعتقاد دارند که با توجه به این که ساختمان چهار طاق کازرون از همه جهت شبیه کاخ سروستان است می توان بنای کاخ را نیز به وزیر بهرام پنجم نسبت داد. همچنین آندره گدار می نویسد:«من قسمتی از دیواری که منطقه را محصور می کرده، باز یافتم. در داخل یک گودی بر زمین وجود دارد که بدون شک محل استخری بوده که از میان رفته است».

ادامه مطلب...
 
<< ابتدا < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 بعدی > انتها >>

صفحه 1 از 8