gototopgototop

همایش ها و نششست ها

معرفی تازه های نشر

دیوان شهاب نیریزی به تصحیح مختار کمیلی منتشر شد. این کتاب به همت بنیاد فارس شناسی به بازار کتاب عرضه شده است. در سخن نخست این کتاب می خوانیم:

 

ادامه مطلب...

اوقات شرعینقشه هواشناسی فارس

نقشه گردشگری فارس

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterکل بازدیدها532098
 15 مهمان حاضر

اهدای عضو اهدای زندگی

فراخوان مقاله PDF چاپ نامه الکترونیک
آرشیو انتشارات

بنیاد فارس شناسی جهت انتشار دوره جدید "فارس شناخت" اقدام به پذیرش مقاله می کند. اساتید دانشگاه، پژوهش گران و دانشجویان می توانند مقالات خود را در حوزه های مختلف هنری، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، تاریخی و اجتماعی با محوریت موضوعات مرتبط با استان فارس به نشانی این نشانی پست الکترونیک دربرابر spambot ها و هرزنامه ها محافظت می شود. برای مشاهده آن شما نیازمند فعال بودن جاواسکریپت هستید ارسال کنند.

مقالات باید بر اساس شیوه نامه نشریه تهیه گردد که به شرح زیر است:

ادامه مطلب...
 
آب انبار مُرز PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

آب‌انبار مرز در شهرستان داراب استان فارس واقع شده است. اين اثر در بخش شمالي دهستان آبشور، در فاصله 300 متري جنوب ارتفاعات آقاقاسم و در بخش مياني روستاي مرز واقع شده است. رودخانه فصلي كه از سمت شمال به جنوب مي‌گذرد، بخش شرقي آب‌انبار را احاطه كرده و منازل مسكوني روستا بخش جنوبي و غربي آن را در بر گرفته و به اين قسمت از روستا محله بالا مي‌گويند.

ادامه مطلب...
 
آب انبار قنبر علی بیگ PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

این اثر شاخص تاریخی مربوط به دوره صفویه است و یکی از آب انبارهای زیبای لارستان (استان فارس) است که از سنگ و ملات ساروج ساخته شده و بدنه آب انبار نیز از سنگ و گچ است . آب انبار قنبر علی بیگ درمحله قنبربیگی شهر لار واقع شده که در سال 1118 ه.ق با کاربری خدماتی و عام المنفعه احداث شده است.

ادامه مطلب...
 
آب انبار معتمد PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

آب انبار معتمد مربوط به دوره قاجار است و در فارس، شهرستان لارآب انبار معتمد، انتهای محله پیرغیب، سه راه شهید باقر پوریان واقع شده است. فرد خیری به نام معتمد این آب انبار را در کنار حمام، کاروانسرا و سابات برای استفاده همگانی ساخته است. بنا دارای طرح مدور با گنبدی کوتاه است و چهار بادگیر حجاری شده در اطراف و نورگیر زیبایی بر فراز گنبد آن دیده می شود. این آب انبار یک دهن شیر در کنار خود دارد که حدود 34 پله پایین تر از سطح زمین قرار گرفته است.این اثر در تاریخ ۲ آبان ۱۳۸۲ با شماره ثبت ۱۰۵۰۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

 
آب انبار های برکه بگال اول و دوم PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

لارستان به دلیل آنکه در منطقه ای کم آب قرار دارد سرشار از بناهای آبی ارزشمندی است که کمتر مورد توجه قرار گرفته اند. آب انبار های لارستان از این جمله اند. این آب انبارها که بیشتر بازمانده از عصر صفوی و قاجار هستند از سنگ و ساروج و گچ ساخته شده اند و دارای طراحی های جداب و دیدنی هستند. برای نمونه دو آب انبار با طرح صلیبی در این منطقه جلب توجه می کند. نخست برکه اول بگال که مربوط به دوره قاجار است و در لارستان فارس، محله دم دروازه، جاده بگال، پشت قلعه اژدهاپیکر واقع شده و در تاریخ ۱۹ مرداد ۱۳۸۴ با شماره ثبت ۱۲۷۲۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

ادامه مطلب...
 
آب انبار پیر غیب PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

آب انبار پیر غیب

آب انبار پیر غیب در استان فارس و شهرستان لار قرار دارد و بازمانده از عصر صفوی است.  طبق کتیبه ای که در سر در شمالی آن قرار دارد ساخت آن در 1084 ه.ق و به دستور محمد علی بیگ ذوالقدر صورت گرفته است. محمد علی بیگ پس از برادرش قنبر علی بیگ به حکومت لار دست یافت. این بنا دارای پنج دهانه برداشت آب است که چها دهانه آن مسدود شده است. مخزن آن از سنگ و ساروج ساخته شده و سقف کاهگل است. بنا داری گلدسته سنگی حجاری شده ای است. طرح بنا مدور و قطر مخزن آن 5/13 است.

 
آب انبار شیخ خنج PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

آب انبار شیخ خنج در بافت قدیم شهر خنج قرار دارد و احتمالا یادگاری از عصر قاجاردر استان فارس است. طرح بنا مانند بسیاری از آب انبار های دیگر مدور و به قطر 13 متر است. گنبدی ده متری بر فراز مخزن قرار داردکه از آب درون آن محافظت می کند. بنا دارای 6 دهانه برای برداشت آب است. مصالح ساخت بنا سنگ و گچ بوده است. دهانه های هلالی این بنا کم نظیر است.

 
آب انبار باغ نشاط PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

آب انبار باغ نشاط

آب انبار باغ نشاط در فارس، شهر قدیم لار، خیابان آیت الله خامنه ای، پشت اداره پست و بانک مرکزی لار قدیم قرار دارد. . طرح این آب انبار مدور است و دارای پنج دهانه برداشت آب است. مخزن آب انبار از سنگ و ساروج ساخته شده است. شانه های گنبد از سیمان ساخته شده که نشانگر تعمیرات متاخر در بناست. گنبد آب انبار کاهگل است.

 
مصاحبه مدیر عامل بنیاد فارس شناسی با روزنامه خبر جنوب PDF چاپ نامه الکترونیک
اخبار و رویدادها

مورخ 1395/5/12 مصاحبه مدیر عامل بنیاد فارس شناسی با روزنامه خبر جنوب منتشر گردید. مشروح این مصاحبه به همراه لینک اصلی آن را در زیر می خوانید:

مدیر عامل بنیاد فارس شناسی با بیان این که این بنیاد در حال حاضر انتشار چند کتاب پژوهشی را در دستور کار دارد، از چاپ مجدد مجله "فارس شناخت" تا پایان تابستان جاری خبر داد و گفت : مجموعه مقالات این شماره مجله آماده شده و در مرحله ویراستاری قرار دارد که با انجام مراحل ویراستاری و فنی کار، نهایتا تا تابستان جاری شاهد انتشار شماره جدید مجله فارس شناخت خواهیم بود.

ادامه مطلب...
 
<< ابتدا < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدی > انتها >>

صفحه 1 از 16