gototopgototop

معرفی تازه های نشر

دیوان شهاب نیریزی به تصحیح مختار کمیلی منتشر شد. این کتاب به همت بنیاد فارس شناسی به بازار کتاب عرضه شده است. در سخن نخست این کتاب می خوانیم:

 

ادامه مطلب...

اوقات شرعینقشه هواشناسی فارس

نقشه گردشگری فارس

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterکل بازدیدها520877
 9 مهمان حاضر

اهدای عضو اهدای زندگی

فراخوان مقاله PDF چاپ نامه الکترونیک
آرشیو انتشارات

بنیاد فارس شناسی جهت انتشار دوره جدید "فارس شناخت" اقدام به پذیرش مقاله می کند. اساتید دانشگاه، پژوهش گران و دانشجویان می توانند مقالات خود را در حوزه های مختلف هنری، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، تاریخی و اجتماعی با محوریت موضوعات مرتبط با استان فارس به نشانی این نشانی پست الکترونیک دربرابر spambot ها و هرزنامه ها محافظت می شود. برای مشاهده آن شما نیازمند فعال بودن جاواسکریپت هستید ارسال کنند.

مقالات باید بر اساس شیوه نامه نشریه تهیه گردد که به شرح زیر است:

ادامه مطلب...
 
آب انبار شیخ PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

آب انبار شیخدر بافت قدیم خنج قرار دارد و مانند بیشتر آب انبارها از طرحی مدور باقطر تقریبی 13 متر برخوردار است. ارتفاع گنبد این آب انبار تقریبا 10 متر است و عمق آن تقریبا 7 متر. دسترسی به آب این آب انبار از طریق 6 دهانه آن ممکن بوده است. اصل بنا را سنگ و گچ ساخته شده است. این بنا بازمانده از روزگار قاجار است.

ادامه مطلب...
 
آب انبار سید بابا بزرگ(2) PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

آب انبار سید بابا بزرگ 2

در شهرستان لارستان و در منطقه پدز شهر خور آب انباری قاجاری وجود دارد که سید بابا بزرگ نامیده می شود. این آب انبار که طرحی مدور دارد دارای سه دهانه جناغی با فواصل یکسان از یکدیگر است . دهانه اصلی بنا دهانه شمالی آن است که بزرگ تر از دو دهانه دیگر ساخته شده است.

ادامه مطلب...
 
آب انبار ده کهنه PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

آب انبار ده کهنه

آب انبار ده کهنه در شهرستان کازرون بخش خشت و کنار تخته در شرق روستای ده کهنه کمارج واقع است. این بنا بازمانده از عصر صفوی است. این آب انبار در ضلع شرقی کاروانسرای کمارج ده کهنه قرار داردو از سنگ و گچ ساخته شده است.

ادامه مطلب...
 
آب انبار حاج محمد اسماعیل PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

در داخل شهر خنج، مجاور رودخانه فصلی میر شریف و بین دو آب انبار گله و حاجی محمد، آب انبار حاج محمد اسماعیل قرار دارد که باز مانده از اواخر عصر صفوی است. این بنا با طاقهای جناقی سر در دهانه، یکی از پنج آب انبار مشهور رودخانه فصلی میر شریف است.

ادامه مطلب...
 
کشف آب انبار قاجاری در شیراز PDF چاپ نامه الکترونیک
اخبار و رویدادها

به گزارش خبرگزاری ایرنا یک آب انبار قاجاری  در شهرک آرین شیراز کشف شده است که به زودی با توجه به ارزش بنا و ویژگی های معماری که دارد پرونده ثبتی آن تهیه و تکمیل می شود.
او با تاکید بر لزوم حفاظت از این بنای تاریخی افزود: شکی نیست اثر مکشوفه دارای ارزش تاریخی است و باید تمامی ضوابط میراث فرهنگی برای این اثر رعایت شود.

اصل خبر

 
آب انبار حاج آقا رضا PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری


آب انبار حاج آقا رضا

آب انبار حاج آقا رضا متعلق به دوره صفویه است و با شماره 6790 در تاریخ 10 دی 1381 در فهرست آثار ملی ثبت شده است. این آب انبار را حاج آقا رضا ذوالقدر جهرمی، حاکم وقت منطقه ساخته است که کماکان ر میدان آیت الله حق شناس قرار دارد. گرچه قسمتی از طاق آن فرو ریخته است، اما اصل بنا که در واقع بزرگترین آب انبار جهرم بوده است تقریبا سالم است.

 
آب انبار هفت تنان PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

آب انبار هفت تنان در ضلع جنوب شرقی باغ و عمارت تاریخی هفت تنان قرار دارد. تهویه ای که برای آب انبار مذکور در نظر گرفته شده است با آب انبار پشت مسجد وکیل متفاوت است و عبارت از دریچه هایی است که در اطراف برج آب انبار تعبیه و در مدخل دریچه نرده آجری نصب شده است.

ادامه مطلب...
 
آب انبار دیوانخانه PDF چاپ نامه الکترونیک
جاذبه های گردشگری

آب انبار دیوانخانه روبروی ارگ کریمخانی قرار دارد که تنها پلکان و قسمتی از آن باقی مانده است. بر روی این آب انبار در گذشته ساختمانی به نام نقاره خانه وجود داشته که برای رسانیدن پیام های مهم به مردم ساخته شده بوده که هم اینک ویران شده است. علاوه بر این،بنای پشت آن که شامل بادگیری برای تهویه هوای درون آب انبار بوده، نیز به کلی ویران شده.

ادامه مطلب...
 
<< ابتدا < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدی > انتها >>

صفحه 1 از 14